Thunbergová nahrala svoju esej na nový album poprockovej skupiny

26. 7. 2019 10:31

Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová nahovorila text svojej eseje o klimatických zmenách do jednej zo skladieb pripravovaného albumu Notes on a Conditional Form od britskej poprockovej skupiny The 1975. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC.

Thunbergová nahrala svoju esej na nový album poprockovej skupiny
Foto: TASR
Popis: Greta Thunbergová
reklama

Thunbergová (16) vo svojej eseji, ktorú recituje do ambientnej inštrumentálnej hudby, vyzýva na "občiansku neposlušnosť" a vyhlasuje, že "nastal čas na revoltu". 

"Ak ide o prežitie, neexistujú žiadne sivé miesta," zaznieva z úst mladej aktivistky, ktorá sa počas uplynulého roka stala jedným z hlavných hlasov vo verejnej diskusii o klimatických zmenách.

Predmetná skladba bude otváracou piesňou albumu, ktorého vydanie je naplánované na február budúceho roka.

"Práve teraz sa nachádzame na začiatku klimatickej a ekologickej krízy, a musíme veci nazvať pravým menom - mimoriadny stav. Každý deň spotrebujeme približne 100 miliónov barelov ropy, pričom neexistuje žiadna politika, ktorá by to mohla zmeniť. Svet už nemôžeme zachrániť tak, že budeme hrať podľa pravidiel, pretože samotné pravidlá si vyžadujú zmenu, a musí sa to začať už dnes," vyhlasuje Thunbegová vo svojom príspevku.

Mladá aktivistka sa preslávila vlaňajšími protestmi pred budovou švédskeho parlamentu, na ktorých požadovala, aby vláda znížila emisie oxidu uhličitého v súlade s parížskou klimatickou dohodou z roku 2015.

Thunbergová odvtedy vystúpila s prejavom v Európskom parlamente v Štrasburgu, na klimatickej konferencii OSN v Katoviciach či na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegriniho výzva Matovičovi: Treba zrušiť núdzový stav. Brzdí ekonomiku

15:49 VIDEO Pellegriniho výzva Matovičovi: Treba zrušiť núdzový stav. Brzdí ekonomiku

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby zrušil…