Think tank: Juncker nemal ísť do Ruska, je to chyba

17. 6. 2016 15:12

Český think tank Evropské hodnoty vydal tlačovú správu, v ktorej sa vyjadril k ceste predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera do Moskvy. Ide podľa neho o chybu, ktorú Rusko využije na posilnenie svojho vplyvu. A Juncker pritom nemá žiadny zásadný dôvod na to, aby do Moskvy vôbec chodil.

Think tank: Juncker nemal ísť do Ruska, je to chyba
Foto: Peter Števkov
Popis: Jakub Janda, analytik think-tanku Evropské hodnoty

„Dobrý deň, radi by sme vás upozornili, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa vo štvrtok a piatok zúčastní na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade,“ uvádza správa think tanku na úvod. „Túto cestu považujeme za chybu z niekoľkých dôvodov.“

„Junckerova cesta bude zneužitá na domácu ruskú propagandu, aby sa vytvoril dojem, že západní lídri sa chodia do Moskvy doprosovať silnému Putinovi,“ píše think tank. Pripomína, že Juncker vlastne nemá poriadny dôvod na to, aby s Putinom komunikoval. Rozhodne by mu však mal „zdôrazniť, že európske sankcie sú naviazané na plnenie minských dohôd (ktoré Moskva neplní) a ruskú okupáciu ukrajinského Krymu“.

„Juncker by mal zároveň tvrdo zdôrazniť, že kremeľské zasahovanie do európskych vnútorných záležitostí pomocou agresívnej dezinformačnej kampane Moskvy je absolútne neprijateľné. Tento zásadový postoj však skôr neočakávame,“ podotýkajú Evropské hodnoty.

„Je nepochopiteľné, prečo sa Juncker nechá zneužiť na vystupovanie v rámci ekonomického fóra v Petrohrade, čo je Putinova Potemkinova dedina, ktorá sa urputne snaží vytvoriť dojem, že Ruská federácia má podobne veľký ekonomický samit, ako je napríklad švajčiarsky Davos,“ hodnotí think tank a dodáva, že si mohol zvoliť úplne inú a lepšiu cestu než legitimizovať jednu „z hlavných propagačných akcií dnešného Kremľa“.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: spa
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…