Teroristi komunikovali z internetových adries britskej sociálky. Odhalila ich skupina tínedžerov. Ako je to možné?

17. 12. 2015 9:00

Teroristické skupiny po celom svete s obľubou používajú na komunikáciu aj verbovanie nových členov cez internet. Bežná mailová komunikácia je pomerne ľahko vystopovateľná a militanti si preto našli cesty, ako sa tajne dohovárať v kybernetickom priestore. Napriek tomu dokázali hackeri zistiť, že militanti z takzvaného Islamského štátu používajú aj internetové adresy sociálneho úradu Veľkej Británie.

Teroristi komunikovali z internetových adries britskej sociálky. Odhalila ich skupina tínedžerov. Ako je to možné?
Foto: SITA
Popis: Protestujúci priaznivec hnutia Anonymous v maske Guya Fawkesa
reklama

Na informácie o tom, že militanti z takzvaného Islamského štátu (IS) používajú adresy napojené na britský sociálny úrad, prišli hackeri napojení na hnutie Anonymous vďaka sociálnej sieti Twitter. Práve tam sa im podarilo vypátrať internetové adresy, z ktorých militanti posielali twitterové správy do celého sveta.

Skupina štyroch mladých počítačových expertov, ktorá sa nazýva VandaSec, odovzdala hnutiu Anonymous informácie o najmenej troch twitterových účtoch, ktoré používali militanti z IS, a ich IP adresy sa dali spätne vyhľadať na sociálnom úrade vo Veľkej Británii. Hackeri, ktorí sú v tínedžerskom veku, pre portál Mirror uviedli, že všetky nahlásené účty používali teroristi z Daeš (IS) na šírenie propagandy a verbovanie nových členov.

Nemyslíte si, že je to zvláštne?

Pri prvotnom zistení sa podľa hackerov zdalo, že IP adresy sú zo Saudskej Arábie, ale pri bližšom skúmaní vyšiel najavo pravý pôvod internetových adries, ktoré patrili v minulosti britskému sociálnemu úradu. „Nemyslíte si, že je to zvláštne, keď sa nám podarí vysledovať tieto adresy až do Londýna, kde sídlia britské tajné služby?“ pýta sa jeden z hackerov, ktorým sa podarilo zistiť, že adresy kedysi používané britským štátnym úradom, padli do rúk militantov.

VIDEO Anonymous informuje, že militanti používali IP adresy britského sociálneho úradu.

Výmysly a fabulácie?

Spočiatku vzišli z tvrdení hackerov divoké teórie, že britské úrady podporujú IS a dovoľujú militantom používať svoje IP adresy. Hovorilo sa aj o údajnom zapojení britských tajných služieb, ktoré sa takto mali snažiť chytiť do pasce ľudí naklonených myšlienkam radikálnych džihádistov.

Utajený obchod

To, že by sa britské tajné služby snažili poskytovaním IP adries nalákať teroristov z IS do pasce, úrady popreli, rovnako ako možnosť, že by s militantmi dokonca spolupracovali. Po zverejnení celého prípadu, ktorý na svetlo vyniesli hackeri, vyšla najavo ďalšia zaujímavá skutočnosť a tou sú nepublikované obchodné transakcie medzi Veľkou Britániou a Saudskou Arábiou.

„Vláda vlastní milióny nepoužívaných IP adries, ktoré predáva, aby sa jej vrátili peniaze, ktoré vyberie od daňovníkov. Predali sme niekoľko týchto adries telekomunikačným spoločnostiam vo Veľkej Británii aj v zahraničí, aby sme umožnili ich klientom pripojiť sa na internet,“ uvádza sa v stanovisku britskej vlády, ktoré vyšlo až potom, keď hackeri prišli s informáciou o používaní britských IP adries militantmi.  

Internetové adresy Briti teda neposkytli teroristom tak, ako sa spočiatku domnievali hackeri, ale legálne ich predali, okrem iných, aj dvom saudskoarabským firmám. Obchod bol dokončený v októbri tohto roka a krátko potom začali IP adresy používať teroristi z IS, aby z nich šírili propagandu islamských radikálov a lákali nových bojovníkov na svoju stranu.

Ani to však údajne neznamená, že by Saudskí Arabi alebo Briti spolupracovali s teroristami z IS. Saudskoarabské firmy, ktoré IP adresy odkúpili, ich totiž zaradili do svojej ponuky a poskytovali na nich pripojenie na internet svojim zákazníkom, medzi ktorými sú podľa všetkého aj militanti. „Dôkladne preverujeme spoločnosti, ktorým  predávame IP adresy, ale to, ako ich zákazníci používajú, to je už mimo našu kontrolu,“ uviedlo tlačové oddelenie vlády britského premiéra Davida Camerona v reakcii na správy o teroristoch, ktorí používali staré IP adresy britského sociálneho úradu.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…