Tereza Spencerová na útoku v Sýrii ukázala niečo, o čom sa veľmi nehovorí

18. 4. 2018 6:00

Analytička Tereza Spencerová sa na serveri Literární noviny rozpísala o sobotňajšom útoku Američanov, Francúzov a Britov v Sýrii. Dospela k záveru, že išlo len o divadlo pre západných voličov. Útok v Sýrii podľa Spencerovej navyše odhalil jednu dôležitú vec.

Tereza Spencerová na útoku v Sýrii ukázala niečo, o čom sa veľmi nehovorí
Foto: TASR
Popis: Nočná obloha so svetelnými stopami raketových striel nad Damaškom počas útoku USA, Francúzska a Veľkej Británie na ciele v Sýrii.

45. prezident USA Donald Trump po pravdepodobnom chemickom útoku v sýrskom meste Dúmá konštatoval, že sýrsky prezident Bašár Asad bude potrestaný, ak sa ukáže, že za útokom stáli jeho jednotky. Do mesta sa síce nedostalo žiadne medzinárodné zoskupenie, ktoré by potvrdilo či vyvrátilo úvahy o tom, kto za útokom skutočne stál, ale Trump aj napriek tomu nariadil útok. Po boku amerického prezidenta stáli aj britská premiérka Theresa Mayová a francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Na Sýriu sa tak znieslo vyše sto rakiet. Francúzsko oznámilo, že rakety zničili väčšinu chemického arzenálu krajiny. Lenže ak by to bola pravda, tak by sa následne nad Sýriou pravdepodobne vznášal smrtiaci mrak vyvolaný výbuchmi v chemických laboratóriách. Tento smrtiaci mrak by pritom nezasiahol len Sýriu, ale aj Izrael a ďalšie štáty na Blízkom východe.

„Pokiaľ však Bašár Asad, respektíve celý sýrsky režim, nebol terčom raketových útokov, ako uisťuje Pentagón, načo bolo celé to kašírované ,divadlo‘, ktoré teraz západní politici napĺňajú tonami nafúknutých triumfálnych vyhlásení? Zmysel navyše nemalo ani ako pokus zhatiť oficiálne vyšetrovanie ,chemického útoku‘ v Dúme, pretože Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že jej ľudia začnú v Dúme pracovať v sobotu, čiže podľa plánu. Žeby sa teda lídri troch útočiacich krajín len pokúšali ,opiť rožkom‘ svojich skutočných domácich ,jastrabov‘? Alebo už len nemohli stratiť tvár, keď už vyslovili toľko plamenných vyhlásení o ,chemickom útoku‘ v Dúme a o jeho nevyhnutnom ,potrestaní‘? A možno sa dá ,frašku‘ vnímať aj tak, že útočiace štáty jej ,zohraním‘ v skutočnosti prejavili slabosť a uznali medze svojich skutočných možností vo vojne, ktorú už beztak nevyhrajú. Koniec koncov, snahou vyhnúť sa všetkým ,chúlostivým‘ terčom, ktorých zasiahnutie by mohlo celú vojnu len eskalovať a priblížiť tak Západ k stretu s Ruskom a Iránom, možno najskôr vysvetliť vysokú mieru úspešnosti sýrskeho protiraketového systému – keď sa rakety smú odpaľovať len niekoľkými smermi, aby sa vyhli miestam, ktoré zasiahnuť skrátka nemajú, zostáva palebných koridorov len pár a tie sa obrancom lepšie zameriavajú...“ píše k útoku Tereza Spencerová.

Bašár Asad

Bašár Asad. Zdroj: TASR

„Bez významu však nie je skutočnosť, že sa Rusku očividne podarilo s útočiacimi štátmi dopredu dohodnúť bezpečnosť pre iránske a hizballáhovské základne a jednotky v Sýrii. To je na jednej strane nepríjemné poznanie pre Izrael a Saudov a na druhej strane pravdepodobne aj dôkaz, že sa rusko-iránske partnerstvo rýchlo mení na čoraz pevnejšiu a vzájomne výhodnú alianciu. A keď jeden z najvplyvnejších mužov iránskeho establishmentu, Alí Akbar Velájatí, uprostred týždňa bez ohľadu na americké vyhrážky útokom na Sýriu pristál v Damasku a ostentatívne sa prešiel aj po Dúme, kde podľa Bielych prílb malo dôjsť k ,chemickému útoku‘, jasne preukázal nielen spojenectvo so Sýriou, ale aj to, že sa práve pri Damasku svojím spôsobom bojuje aj o Teherán. A pokiaľ ,raketový útok‘ USA, Británie a Francúzska na Sýriu niečo v praxi naozaj dokázal, tak najskôr skutočnosť, že ,koalícia‘ Ruska, Sýrie a Iránu dokázala znovu o niečo oslabiť politiku USA, Izraela a Saudov, zatiaľ čo Turecko v tomto pretláčaní zostáva bokom v úlohe akéhosi prostredníka, hoci vo finále si bude musieť strany vybrať...“ pokračovala Spencerová.

Ak sa teda niekto pokúsil v Sýrii rozpútať začiatok tretej svetovej vojny, znovu neuspel, uzavrela svoju úvahu analytička dobrou správou pre svet.

Celý text nájdete na webe Literární noviny.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…