Tereza Spencerová: Je otázkou, čo všetko budú Húsíovia u Saudov musieť zničiť...

17. 9. 2019 0:02

Analytička Tereza Spencerová sa zamyslela, čo môže prísť po útoku na dve saudskoarabské ropné polia, z ktorého americký minister zahraničia Mike Pompeo viní Irán.

Tereza Spencerová: Je otázkou, čo všetko budú Húsíovia u Saudov musieť zničiť...
Foto: TASR
Popis: Čierny dym stúpa po útoku na zariadenie spoločnosti Aramco – na závod na spracovanie ropy v Bukjaku v Saudskej Arábii

Princ Abdulaziz bin Salman, saudskoarabský minister energetiky, oznámil, že útok na dve ropné zariadenia na východe krajiny zníži produkciu saudskoarabskej ropy o polovicu, napísala agentúra Reuters.

Minister zahraničia USA Mike Pompeo vyhlásil, že za útokom na ropné polia môže stáť Irán. Irán ihneď obvinenie odmietol. K útoku sa prihlásili povstalci v Jemene, ktorých Irán podporuje.

Mike Pompeo

Mike Pompeo  Zdroj: TASR

Analytička Tereza Spencerová na serveri iprima.cz napísala, že za útokom naozaj môžu stáť jemenskí povstalci, s ktorými si Saudi nedokážu poradiť. A položila si otázku, čo všetko jemenskí povstalci v Saudskej Arábii ešte zničia, kým začnú skutočné rokovania vedúce k vyriešeniu už štyri roky trvajúcej vojny v Jemene.

„… Saudi očividne nemajú adekvátnu obranu svojich ropných zariadení, lebo asi nikdy nepočítali, že by ich vojna proti Jemenu mohla prísť až k nim a navyše tak hlboko. Korunný princ Mohammed bin Salman si okamžite telefonoval s (prezidentom USA Donaldom – pozn. red.) Trumpom, ale o ukončení päť rokov trvajúcej agresie proti Jemenu sa zrejme nehovorilo, pretože prvý vyjadril ,odhodlanie a schopnosť‘ bojovať a druhý mu podľa všetkého ponúkol urýchlené dodávky systémov protiraketovej obrany za adekvátne miliardy,“ podotkla Tereza Spencerová.

Americký prezident Donald Trump počas stretnutia so saudskoarabským korunným princom Mohammedom bin Salmanom v rámci summitu G20 v Osake

Americký prezident Donald Trump počas stretnutia so saudskoarabským korunným princom Mohammedom bin Salmanom v rámci summitu G20 v Osake. Zdroj: TASR

„Trumpov Pompeo do toho znovu dokázal, že žiadnych Boltonov v skutočnosti netreba, lebo najprv spochybnil, že by drony prileteli z Jemenu, a vzápätí vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby ,verejne a jednotne odsúdilo iránske útoky‘. Fascinujúce.

Agresia proti Jemenu beží v každom prípade ďalej a za všetko môže Irán. Fascinujúce. Pred pár dňami sa pritom tvrdilo, že USA začali s rebelmi rokovať. Je otázkou, čo všetko budú Húsíovia u Saudov musieť zničiť...“ uviedla v narážke na poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, ktorého prezident Trump nechal vyhodiť.

Vraj sa rozchádzali napríklad v otázke, ako sa správať voči Iránu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čo so zbraňami? Jakub Janda po masakri v Ostrave: Jasné slovo

0:03 Čo so zbraňami? Jakub Janda po masakri v Ostrave: Jasné slovo

Tragédia, ktorá v utorok postihla Ostravu, už stihla u susedov vyvolať debatu o práve na držanie zbr…