Tento pamätník v Nemecku odsúdili židovské organizácie: Zraňuje pocity ľudí

3. 12. 2019 16:26

Židovské organizácie v Nemecku kritizovali v utorok dočasný pamätník pripomínajúci nacistickú diktatúru, ktorý v pondelok postavili pred budovou Spolkového snemu v nemeckom hlavnom meste Berlín aktivisti z umeleckého kolektívu Centrum pre politickú krásu (Zentrum für politische Schönheit). Jeho súčasťou je totiž aj obrovský oceľový stĺp s popolom obetí nacizmu. Informovala o tom agentúra AP.

Tento pamätník v Nemecku odsúdili židovské organizácie: Zraňuje pocity ľudí
Foto: TASR
Popis: Aktivisti postavili 2. decembra 2019 pred budovou Spolkového snemu v nemeckom hlavnom meste Berlín dočasný pamätník pripomínajúci nacistickú diktatúru.

Ako uviedol Medzinárodný osvienčimský výbor (IAK), inštalácia "zraňuje pocity ľudí, čo prežili holokaust, a narúša večný pokoj ich zabitých príbuzných".

Rozhorčenie prejavili aj ďalšie židovské organizácie vrátane Ústrednej rady Židov v Nemecku (ZdJ) a Amerického židovského výboru (AJC).

Centrum pre politickú krásu na svojej webovej stránke uvádza, že "odkaz nacizmu oslabujú politická apatia, odmietanie utečencov a zbabelosť". Stĺp s popolom obetí nacistickej diktatúry umelecký kolektív označil za "stĺp odporu".

Pamätník sa nachádza na pozemku, kde v rokoch 1844-1951 stál komplex budov s názvom Krolloper, slúžiaci ako opera a javisko pre divadelné komédie.

V marci 1933 však v tomto objekte po tom, ako budovu vtedajšieho Ríšskeho snemu zachvátil ničivý požiar, poslanci schválili tzv. zmocňovací zákon, udeľujúci vláde mimoriadne právomoci. Tento zákon tvoril dôležitý základ pre nacistickú diktatúru.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

14:58 VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

Diaľničný úsek D1 pri Košiciach Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra začal slúžiť motoristom. V …