Televízii Prima hrozí pokuta skoro 100-tisíc eur za reportáž o burkinách

17. 8. 2017 6:15

Českej televízii Prima hrozí za spravodajstvo o burkinách pokuta. Informovala vraj neobjektívne, uvádza server Echo24.cz.

Televízii Prima hrozí pokuta skoro 100-tisíc eur za reportáž o burkinách
Foto: Facebook/Proti projevům nenávisti
Popis: Útok na moslimky na pražskom kúpalisku Divoká Šárka
reklama

O neobjektivite spravodajstva FTV Prima píše vo svojej tlačovej správe Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie (RRTV). Tá sa domnieva, že televízia v júlovej reportáži o burkinách podsúvala divákom neobjektívne spravodajstvo a preddefinovaný názor. Televízii preto hrozí pokuta až 2,5 milióna českých korún, teda skoro 100-tisíc eur.

Diskusia o burkinách sa rozpútala po tom, ako sa ženy oblečené v tomto odeve kúpali v akvaparku v pražských Čestliciach. Desiateho júla Prima odvysielala reportáž, v rámci ktorej sa redaktor vydal do bazéna v „náboženskom habite“ a čakal, ako sa plavčíci zachovajú. Vedenie čestlického akvaparku pritom upozorňovalo na skutočnosť, že ženy sa kúpali v burkinách, čo sú plavky, a preto vraj bolo všetko v poriadku.

Server Echo24.cz tak informuje o rozhodnutí RRTV, ktorá uvádza, že Prima svojím počínaním podsúvala divákom preddefinovaný názor na danú udalosť, že ženy sa nekúpali v burkinách, ale v bežnom oblečení. „Takýto záver je zrejmý nielen z celkového rámcovania reportáže, ale aj jej výstavby a oslovených jednostranne vypovedajúcich zdrojov informácií,“ píše sa v správe. Reportáž potom podľa RRTV vyvoláva konštrukciu potenciálnej hygienickej nebezpečnosti kúpajúcich sa zahalených žien.

Objektivita spravodajstva FTV Prima sa už riešila aj v minulosti, konkrétne pred rokom v súvislosti s reportážou o utečencoch z Iraku. V súčasnosti Prima odmieta celú udalosť komentovať, ako uviedla hovorkyňa televízie Jana Mrákotová, počká si na písomné doručenie stanoviska RRTV.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Podporí Maďarič Pellegriniho?

10:35 Podporí Maďarič Pellegriniho?

Rozkol v Smere, keď podpredseda Peter Pellegrini, adresoval výzvu predsedovi strany Robertovi Ficovi…