Telefón na ticho a bolo by všetko inak? Kalavská o hlasovaní v NR SR. Stále chce o reforme diskutovať

3. 11. 2019 12:40

Len desať minút pred hlasovaním o stratifikácii nemocníc a teda aj o veľkej reforme slovenského zdravotníctva zazvonil telefón ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej. Volal predseda Smeru – SD Robert Fico a navrhol rokovanie preložiť.

Telefón na ticho a bolo by všetko inak? Kalavská o hlasovaní v NR SR. Stále chce o reforme diskutovať
Foto: TASR
Popis: Andrea Kalavská

Argument Fica podľa ministerky bol ten, že v danej chvíli by nebola dostatočná podpora poslancov.

„Sám navrhol, aby sme ho presunuli na ďalšiu, novembrovú schôdzu,“ konštatovala ministerka, pričom sa nehovorilo o nejakých odborných nedostatkoch.

„Nepočítala som s tým, že mi desať minút pred hlasovaním (o 11. h – pozn. PL.sk) niekto zavolá. Nepokladám to za štandardné, nebol tam veľký priestor na komunikáciu, prebehlo to veľmi krátko," povedala Kalavská s tým, že mohla mať vypnuté zvonenie a to by sa jej šéf Smeru nedovolal.

„Veľakrát som nad tým rozmýšľala, čo by sa stalo, keby som mala tiché zvonenie,“ konštatovala Kalavská s úsmevom.

Ministerka zdôraznila, že až do stratifikácie nemocníc nepocítila pri riadení rezortu zdravotníctva žiaden tlak zo strany predsedu Smeru – SD.

Kalavská tvrdí, že pri získavaní podpory pre zákon naprieč politickým spektrom sa "maximálne snažila". Pripustila, že nie všetky zákony sú dokonalé, ale hovorí, že sa pri tvorbe zákona o stratifikácii ministerstvo snažilo "o to najlepšie".

Ministerka Kalavská je stále ochotná o novele zákona diskutovať.

Poslancom rozpošle list, v ktorom im znova pripomenie potrebu podpory tejto legislatívnej úpravy z dôvodu neudržateľnosti zdravotníckeho systému.

Poďakovala sa opozičným aj koaličným poslancom za konštruktívnu kritiku a pripomienky, vďaka ktorým sa podľa jej slov podarilo návrh reformy zlepšiť.

Stretnúť by sa chcela aj s Ficom.

Kalavská nesúhlasí s tým, že by ambíciou zákona o reforme nemocníc bolo odovzdať slovenské zdravotníctvo do rúk súkromného investora.

?„Určite to nie je pravda. Absolútne to vylučujem," reagovala na tvrdenia šéfa Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára. Ten hovorí, že zákon bol písaný pre súkromného investora. ?

Ministerka Kalavská sa ostro vyhranila voči vyjadreniam prezidenta SLK Mariana Kollára (vľavo)  Zdroj: TASR

„Toto nie je proPenta, toto nie je pre súkromného investora," zdôraznila s dôvetkom, že cieľ je presne opačný, a to zachovať slovenské zdravotníctvo v rukách štátu.

Šéfka rezortu zdravotníctva pevne verí, že napokon parlamentom prejde aj zákon o povinnom očkovaní detí, keďže kolektívna imunita na Slovensku klesá.

Zdôraznila, že MZ SR sa zaoberá návrhom zákona, ktorý by odškodnil tie deti, u ktorých by sa prejavili prípadné vedľajšie účinky očkovania.

Na margo svojej politickej budúcnosti zopakovala, že sa väčšmi cíti komfortnejšie v pozícii lekárky ako političky.

Priznala, že ju oslovilo ju niekoľko politických strán. Pravdepodobnosť, že by sa po voľbách v roku 2020 vrátila do politickej funkcie, je podľa jej slov "extrémne nízka".

Autor: AV, TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: AV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

12:41 Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

Novinár Ján Kuciak výrazne ohrozoval beztrestnosť a biznis Mariana Kočnera za približne 100 miliónov…