Tehotná pani nám narazila do auta a polícii tvrdila, že ju naháňa auto plné Arabov... Moslimská učiteľka zo severu Čiech prehovorila

12. 5. 2019 7:00

Palestínčanka Nur Ashraf Bekai žije od štyroch rokov v Českej republike. Dnes učí na základnej škole v Předliciach v Ústí nad Labem. Deti ju majú na angličtinu a na občiansku výchovu. Učí s tradičnou moslimskou šatkou na hlave. Prečo ju odmieta zložiť? Pozrite sa sami.

Tehotná pani nám narazila do auta a polícii tvrdila, že ju naháňa auto plné Arabov... Moslimská učiteľka zo severu Čiech prehovorila
Foto: TASR
Popis: Arabské ženy so šatkami na hlavách
reklama

Nur Ashraf Bekai žije už niekoľko rokov v Českej republike, študovala na Univerzite Jana Evangelistu Purkyně v Ústí nad Labem a dnes učí deti na jednej zo základných škôl v mestskej časti Předlice. V islame vystupuje učiteľ ako posol správ, takže aj ona sa v duchu svojej viery snaží odovzdávať deťom svoje vedomosti.

Ako prezradila v rozhovore pre server Deník.cz, robí to s moslimskou šatkou na hlave a odmieta ju zložiť. Prečo? „Šatka je moja identita, symbol slobody.

Nie je dňa, keď by som ju nemala. To by som radšej zostala doma. Diskusia o zákaze nosenia šatky je rovnako absurdná, ako keby teraz niekto prišiel a nakázal všetkým, aby šatky nosili. Tak prečo by to mal niekto zakazovať mne?“ spýtala sa. Doma má vyše 50 šatiek rôznych farieb.

Konštatovala ďalej, že má pochopenie pre obavy českých občanov z moslimských turistov v Tepliciach, ale jedným dychom dodala, že nebyť týchto turistov, Teplice nebudú zďaleka takým bohatým mestom, akým sú. Pripustila však, že by po sebe arabskí hostia mali viac upratovať. Predovšetkým po svojich deťoch. Napríklad po stretnutí v parku.

Hovorí, že rozhodne zo strany svojich českých spoluobčanov necíti nenávisť.

„Nie, nenávisť necítim. My ako rodina sme mali pár incidentov, to áno, ale verím, že to sú jedinci, ktorí za nimi stáli. Napríklad si spomínam, že nám jedna tehotná pani narazila autom do nášho auta a odrazila nás ešte do ďalšieho.

Následne volala na políciu, že ju prenasleduje auto plné Arabov. Úplne celú situáciu otočila. Keď prišli policajti, odmietali si vypočuť našu verziu. Stále opakovali, aby sme nedávali ruky do vreciek. Asi si mysleli, že sa odpálime alebo iný nezmysel. Ale náš život v komunite inak nie je narušený.

Chodíme do modlitebne, čítame Korán, učíme sa čítať správne arabčinu a potom sa rozprávame medzi sebou,“ uviedla.

Celý rozhovor nájdete na webe Deník.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky, potvrdil Heger. Krajniak hovoril o ďalšej pomoci

13:01 Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky, potvrdil Heger. Krajniak hovoril o ďalšej pomoci

Firmy, ktoré boli zatvorené pre nový koronavírus, majú mať odpustené odvody za apríl tohto roka. Inf…