Ťažké časy pre Rusko: Padá Putin aj rubeľ. USA stupňujú sankcie

16. 8. 2018 6:00

Ťažké časy pre Vladimira Putina? Amerika uvaľuje ďalšie sankcie za aféru s Novičokom a do toho sa pridáva nesúhlas s dôchodkovou reformou. Prezidentova popularita medzi obyvateľmi Ruska podľa prieskumov klesá. Informoval o tom server iDnes.cz.

Ťažké časy pre Rusko: Padá Putin aj rubeľ. USA stupňujú sankcie
Foto: SITA
Popis: Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin

Dôchodková reforma, ktorá zvyšuje vek odchodu do dôchodku, je síce pravdepodobne ekonomicky nevyhnutná, ale z pohľadu obyčajných Rusov nevítaná. Pre mužov sa vek odchodu do dôchodku mení zo 60 na 65 rokov a pre ženy z 55 na 63 rokov. Rusko malo pritom rovnaký vek odchodu do dôchodku od roku 1928. K schváleniu návrhu došlo už v júni a sprevádzali ho protesty a odpor verejnosti. Podľa servera iDnes.cz sa proti reforme ozvali odbory. „Pri zvýšení dôchodkového veku na 65 rokov sa 40 percent mužov a 20 percent žien penzie nedožije,“ povedal tajomník federácie nezávislých odborov Alexander Šeršukov. Vzhľadom na rozloženie jednotlivých etáp sa reforma dotkne Rusov narodených po roku 1959 a žien narodených po roku 1964, píšu Lidové noviny.

Je pochopiteľné, že pre Putina ide o chúlostivú tému, a to s ohľadom na to, aká je reforma nepopulárna. Ale aj on sám sa vyjadril za nevyhnutnosť jej uskutočnenia. V televízii 20. júla povedal, že čoskoro prídu časy, keď počet ľudí v pracovnom veku bude rovnaký ako počet dôchodcov a potom bude ešte klesať. Potom sa podľa neho zrúti buď dôchodkový systém, alebo rezervné fondy, ktoré kryjú jeho financovanie. Zo všetkých možností, ktoré sú zatiaľ k dispozícii, sa mu vraj žiadna nepáči.

Putinovo vyjadrenie:

To, že sa dôchodková reforma podpísala na Putinovej popularite, vyplýva z prieskumu agentúry VCIOM, o ktorom informoval server iDnes.cz. V máji VCIOM hlásila, že Putinovu činnosť schvaľuje 80,2 percenta Rusov, v júni 72 percent. Prezident má podporu 62,8 percenta obyvateľov. Fungovanie ruskej vlády hodnotí pozitívne len 36,4 percenta opýtaných a premiéra Dmitrija Medvedeva len 29,9 percenta Rusov. Podľa médií ide o následok dôchodkovej reformy. Zadávateľom prieskumov pre agentúru je pritom väčšinou Kremeľ.

Nové americké sankcie týkajúce sa vývozu elektronických zariadení a technológií tak prichádzajú nevhod. Americký denník The New York Times píše, že sankcie spôsobili prepad rubľa oproti doláru na dvojročné minimum, 66,5 rubľa za jeden dolár. Podľa denníka bolo Rusko schopné fungovať vďaka zvyšujúcim sa cenám ropy a dokonca dosahovať rast, ale teraz sa sťahujú mraky nad jeho dlhodobým vývojom. Podľa expertky z firmy IHS Markit sankcie dokazujú, že americká vláda je ochotná pritvrdiť, čo odstrašilo investorov. Podľa nej ohrozia sankcie hlavne investície do energetiky.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

7:52 Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) informácia o prepustení bývalého generálneho prokurát…