Taliban sa stretne na mierových rozhovoroch s vyjednávačmi USA

8. 1. 2019 13:00

Predstavitelia afganského Talibanu sa tento týždeň stretnú na mierových rozhovoroch s vyjednávačmi USA. Odmietajú však rokovať s vládou v Kábule, ktorú označujú za bábkovú.

Taliban sa stretne na mierových rozhovoroch s vyjednávačmi USA
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Dvojdňové mierové rozhovory sa majú začať v stredu v Katare, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného vodcu Talibanu. 

"Tentoraz chceme viesť rokovania s predstaviteľmi Spojených štátov," uviedol citovaný zdroj. V katarskej metropole Dauhá sa podľa neho bude hovoriť o stiahnutí amerických vojsk z Afganistanu, výmene zajatcov a zrušení obmedzenia pohybu pre talibanských lídrov. 

Regionálne mocnosti sa snažili o to, aby sa na rokovaniach mohli zúčastniť aj zástupcovia Západom podporovanej kábulskej vlády, čo však Taliban odmietol.

Katarská schôdzka bude v poradí štvrtým stretnutím talibanských vodcov s osobitným americkým vyslancom Zalmayom Khalilzadom. Na poslednom kole mierových rozhovorov, ktoré sa konalo v decembri, sa zúčastnili aj zástupcovia Saudskej Arábie, Pakistanu a Spojených arabských emirátov. 

Spojené štáty sa aj touto cestou usilujú nájsť riešenie 17 rokov trvajúcej vojny v Afganistane. Podľa agentúry Reuters ide o najdlhšie trvajúcu americkú vojenskú intervenciu v zámorí a Washington na ňu už vynaložil takmer bilión dolárov. 

Podľa západných diplomatov je pre úspech afganských mierových rozhovorov kľúčová spolupráca susedného Pakistanu. Ten podľa USA poskytuje útočisko predstaviteľom Talibanu a využíva ich ako nástroj svojej zahraničnej politiky. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tím Gorila má nového šéfa: Vyšetrovanie kauzy povedie táto žena. Iná, než odporučil Kyselica

18:02 Tím Gorila má nového šéfa: Vyšetrovanie kauzy povedie táto žena. Iná, než odporučil Kyselica

Novou šéfkou vyšetrovacieho tímu Gorila má byť Martina Babacsová. Informovala o tom televízia Joj. P…