Talianskemu umelcovi nevadí, že mu vystavovaný banán zjedol gruzínsky kolega

11. 12. 2019 9:06

Talianskemu konceptuálnemu umelcovi Mauriziovi Cattelanovi nevadí, že jeho inštaláciu nazvanú Comedian (Komediant) zjedol iný umelec. Cattelan, známy provokatér, to uviedol v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera, z ktorého citovala agentúra DPA.

Talianskemu umelcovi nevadí, že mu vystavovaný banán zjedol gruzínsky kolega
Foto: TASR
Popis: Gruzínsky umelec David Datuna hovorí počas tlačovej konferencie 9. septembra 2019 v New Yorku.

Cattelanovo dielo, ktoré predstavoval banán prilepený na stenu, vystatovala v rámci veľtrhu umenia galéria Perrotin v Miami na Floride. K banánu pristúpil v sobotu gruzínsky umelec David Datuna, ovocie odlepil, ošúpal a zjedol.

Svoj kúsok si natočil na video a svojej performancii dal názov "hladný umelec".  "Vôbec ma nezaujíma, že sa to zjedlo, pretože to, čo sa počíta je nápad," uviedol Cattelan v utorkovom rozhovore pre Corriere della Sera.

"Vždy sa nájde niekto, kto mi vezme jednu z mojich bábok, ukradne zlatý záchod či zje banán: Všetko toto však podporuje nejaký naratív, ktorý sprevádza moju prácu," dodal.

Galéria Perrotin predala Cattelanovu inštaláciu, ktorej súčasťou bol aj vystavovaný banán, za 120.000 dolárov, čo vyvolalo vo svete umenia kontroverzné reakcie.

Datuna po tom, ako banán zjedol, vyviedol z galérie jeden zo zriadencov, informovala agentúra AFP. "Umelecké dielo nezničil. Banán je (len) myšlienka," povedal denníku Miami Herald Lucien Terras z galérie Perrotin.

Hodnota inštalácie totiž spočíva v certifikáte o pravosti, v ktorom je okrem iného uvedené, že sa konkrétny banán smie vymeniť. Presne to sa krátko po Datunovom výstupe aj stalo.

Maurizio Cattelan sa na titulky médií dostal už v septembri, keď z výstavy jeho diel v britskom Paláci Blenheim odcudzili zlatý záchod ocenený na 4,8 milióna libier (5,7 milióna eur).

Vystavovaný záchod bol plne funkčný, pričom návštevníci boli povzbudzovaní, aby ho použili. Umelec toto dielo nazval Amerika.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Januárová schôdza nakoniec s jedným bodom. Poslanci neprelomili veto prezidentky

20:02 Januárová schôdza nakoniec s jedným bodom. Poslanci neprelomili veto prezidentky

Januárová schôdza Národnej rady (NR) SR trvala len jeden deň, poslanci ju ukončili štátnou hymnou SR…