Talianska vláda trvá na svojich kontroverzných fiškálnych plánoch

10.10.2018 19:35

Talianska vláda trvá na svojich kontroverzných fiškálnych plánoch pre budúci rok. Chce opätovne získať dôveru trhov a spraví preto všetko, povedal v stredu taliansky minister financií Giovanni Tria pred rozpočtovým výborom parlamentu. "Nemôžeme však uvažovať tak, že keď nemáme dôveru, nebudeme presadzovať rozpočet rastu".

Talianska vláda trvá na svojich kontroverzných fiškálnych plánoch
Foto: TASR
Popis: Taliansky minister financií Giovanni Tria

Obavy týkajúce sa fiškálnej politiky Talianska majú negatívny vplyv na európske burzy. Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 sa o 16.23 h SELČ nachádzal so stratou 1,02 % na úrovni 3287,77 bodu. Kľúčový francúzsky index Cac 40 padol o 1,57 % na 5235,17 bodu, hlavný nemecký index Dax o 1,49 % na 11.798,62 bodu a taliansky index FTSE MIB o 1,01 % na 19.858,83 bodu. Spory okolo plánov talianskej vlády sú aj jednou z hlavných tém na devízovom trhu.

Talianska vláda očakáva, že plánované opatrenia, ako je zvýšenie verejných investícií a zníženie daní, podporia rast ekonomiky. Koaličné strany, populistické Hnutie piatich hviezd a krajne pravicová strana Liga, však tiež chcú financovať svoje drahé predvolebné sľuby. Okrem zníženia veku odchodu do dôchodku chcú zaviesť základný príjem pre chudobných.

Aktuálna vláda navrhuje v roku 2019 podstatne vyšší rozpočtový schodok, než plánoval predchádzajúci kabinet, konkrétne 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) namiesto 0,8 % HDP. Tento návrh už predchádzajúcich dňoch vyvolal turbulencie na trhoch a znepokojenie ostatných štátov Európskej únie (EÚ). Rím musí návrh rozpočtu do 15. októbra predložiť Európskej komisii (EK), ktorá ho potom posúdi.

Verejný dlh Talianska predstavuje približne 2,3 bilióna eur, čo je vyše 130 % HDP.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico, Kotleba, Danko... Nevymedzujem sa, budem rokovať s každým, odkazuje Kollár

18:00 Fico, Kotleba, Danko... Nevymedzujem sa, budem rokovať s každým, odkazuje Kollár

Ak by strana Sme rodina uspela v parlamentných voľbách, jej predseda a poslanec Národnej rady SR Bor…