Talianska polícia začala vypratávať tábor Rómov v Ríme. I napriek rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva

26. 7. 2018 16:15

Talianska polícia začala vo štvrtok s likvidáciou tábora Rómov v talianskej metropole Rím. Tábor začala vypratávať aj napriek rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý tento týždeň plánovanú likvidáciu pozastavil, informovala agentúra AP.

Talianska polícia začala vypratávať tábor Rómov v Ríme. I napriek rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva
Foto: TASR
Popis: Talianska polícia vypratáva tábor Rómov v talianskej metropole Rím.
reklama

Talianska televízia odvysielala vo štvrtok zábery desiatok ľudí vrátane detí zoradených pred táborom s matracmi a ďalšími obdobným vecami. K vypratávaniu polícia pristúpila len deň po tom, ako starostka talianskej metropoly Virginia Raggiová diskutovala o plánovanej likvidácii tábora s novým talianskym krajne pravicovým vicepremiérom a ministrom vnútra Matteom Salvinim.

V zmienenom tábore žije podľa tvrdenia aktivistu, na ktorého sa odvoláva AP, doposiaľ okolo 370 obyvateľov. V minulosti sa ich úrady snažili opakovane presídliť.

ESĽP požiadal v utorok úrady v talianskej metropole o pozastavenie plánovanej likvidácie tábora. Po jeho intervencii mali s vypratávaním priestorov počkať až do piatka, pričom rímsky magistrát mal podľa súdu zároveň oznámiť, čo plánuje spraviť s vysťahovanými Rómami.

K oznámeniu o likvidácii tábora došlo po tom, čo Salvini v júni avizoval, že chce vykonať sčítanie Rómov a Sintov a následne z krajiny veľký počet z nich vyhostiť.

Na verejnosti týmto plánom vyvolal vlnu pobúrenia. Mnohým totiž myšlienka sčítavania príslušníkov menšiny pripomenula obdobie vlády národných socialistov v Nemecku, kde popri Židoch čelili prenasledovaniu i diskriminácii práve aj Rómovia a Sintovia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…