Talianska ekonomika je stále dostatočne silná, tvrdí šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu Regling

11.10.2018 16:30

Strata prístupu Talianska na finančné trhy či pokles jeho ratingu pod investičné pásmo v súčasnej situácii nehrozí a prirovnávať Taliansko ku Grécku z obdobia krízy nie je fér. Uviedol to šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) Klaus Regling, podľa ktorého je talianska ekonomika stále dostatočne silná.

Talianska ekonomika je stále dostatočne silná, tvrdí šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu Regling
Foto: TASR
Popis: Klaus Regling

Talianska vláda v poslednom období znervóznila trhy, keď pred dvomi týždňami oznámila, že na budúci rok počíta s rozpočtovým deficitom na úrovni 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). To je trojnásobne vyššia hodnota, než plánovala predchádzajúca vláda. To by znamenalo aj vyšší štrukturálny deficit, ako aj verejný dlh. Ten už teraz dosahuje 133 % HDP, čo je po Grécku druhý najvyšší dlh v Európe.

V rámci panelovej diskusie počas výročného zasadnutia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky na indonézskom ostrove Bali Regling reagoval na otázky, čo by sa stalo, ak by Taliansko stratilo prístup na finančné trhy tak, ako sa to stalo Grécku v roku 2010. Grécko následne museli zachraňovať Európska únia a MMF. Celkovo krajinu podporili tri záchranné balíky, pričom posledný, tretí program pomoci opustilo Grécko tento rok v auguste.

"Riziko, že Taliansko stratí prístup na trhy, momentálne nehrozí. A nehrozí ani zníženie ratingu pod investičný stupeň v najbližšom období, zatiaľ sa stále nachádza dva stupne nad ním," povedal Regling.

Šéf ESM poukázal na to, že ani v čase gréckej dlhovej krízy Taliani nestratili prístup na finančné trhy. "Napriek vysokej úrovni dlhu rozpočtový deficit nikdy nebol príliš vysoký," uviedol Regling. Poukázal aj na prebytok bežného účtu platobnej bilancie či vysoké úspory súkromného sektora.

Dodal, že nesúhlasí s predstavou talianskej vlády o rozpočtovom deficite na najbližšie roky, upozornil ale, že vláda po tlaku ďalších členov eurozóny a investorov už určité ústupky urobila a verí, že to nie je koniec. Navyše je potrebné počkať si na ďalšie detaily, keďže Európskej komisii bude návrh rozpočtu predložený až na budúci týždeň, dodal Regling, ktorý zopakoval, že Taliansko má svoju silu, takže nie je dôvod hneď očakávať najhoršie.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šéf Penty: Obávam sa, že Kočner si môže začať vymýšľať

9:30 Šéf Penty: Obávam sa, že Kočner si môže začať vymýšľať

Podľa Jaroslava Haščáka z finančnej skupiny Penta Kočnerova esemeska súvisela s jeho záujmom odstavi…