Taliani ich odmietli. Loď so stovkami migrantov chce prijať korzický premiér

12.6.2018 10:54

Korzický regionálny premiér Gilles Simeoni navrhol, že by loď Aquarius s vyše 600 migrantmi mohla zakotviť v jednom z prístavov tohto francúzskeho ostrova. Informovala o tom agentúra DPA.

Taliani ich odmietli. Loď so stovkami migrantov chce prijať korzický premiér
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Plavidlo so 629 utečencami na palube, ktoré sa nachádza v Stredozemnom mori, sa momentálne pripravuje na cestu do Španielska. Tamojší premiér Pedro Sánchez v pondelok oznámil, že loď môže priplávať do prístavu Valencia. Talianska vláda predtým odmietla loď prijať a neumožnila jej zakotviť v niektorom z talianskych prístavov.

"Nedostatok potravín, zlé poveternostné podmienky a príliš vzdialený španielsky prístav: korzická výkonná rada kvôli naliehavosti navrhuje (humanitárnej organizácii) SOSMedFrance prijatie lode Aquarius v korzickom prístave," napísal v utorok na Twitteri predseda korzickej výkonnej rady Simeoni.

Korzická výkonná rada je regionálna vláda s rozsiahlymi kompetenciami, píše DPA. Či jej ponuku odsúhlasila aj centrálna vláda v Paríži, zostáva nejasné. Francúzsko sa totiž zatiaľ k celému sporu nevyjadrilo.

Aquarius patrí európskej humanitárnej organizácii SOS Méditerranée. Podľa nej zobral Aquarius na svoju palubu 629 migrantov vrátane 123 maloletých osôb bez sprievodu, 11 ďalších detí a siedmich tehotných žien. Väčšinu z nich tvoria obyvatelia subsaharskej Afriky, ktorých zachránili počas šiestich operácií pri pobreží Líbye. Stovky z nich vytiahli z mora lode talianskych námorných síl a následne ich odovzdali posádke Aquariusa.

Nová talianska vláda pre loď uzavrela prístavy v krajine. Nariadil to minister vnútra Matteo Salvini, vodca protiprisťahovalecky zameranej Ligy Severu (LS) a minister infraštruktúry Danilo Toninelli z Hnutia piatich hviezd (M5S).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

17:51 Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) zostáva vo funkcii. Rozhodli o tom v stredu poslan…