Takzvané jarné prímerie medzi Kyjevom a proruskými separatistami by sa v noci zo štvrtka na piatok malo začať v Donbase

8. 3. 2019 8:20

Takzvané jarné prímerie medzi Kyjevom a proruskými separatistami by sa v noci zo štvrtka na piatok malo začať v Donbase na východe Ukrajiny. Vyplýva to z vyhlásenia Borisa Gryzlova, ktorý je predstaviteľom Ruska v trilaterálnej kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu v Donbase. Informovali o tom agentúry Interfax a Unian.

Takzvané jarné prímerie medzi Kyjevom a proruskými separatistami by sa v noci zo štvrtka na piatok malo začať v Donbase
Foto: TASR
Popis: Donbas, ilustračné foto
reklama

"Dnes sme prostredníctvom videokonferencie v rámci podskupiny pre bezpečnostné záležitosti odsúhlasili dátum začiatku jarného prímeria v Donbase, ktoré začne platiť o polnoci (štvrtok 23.00 h SEČ) na 8. marca," vyhlásil Gryzlov a dodal, že prímerie je výsledkom spoločného sprostredkovateľského úsilia zástupcov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Ruska.

Dodržiavanie prímeria podľa agentúry Interfax oficiálne potvrdili už aj predstavitelia separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DĽR).

Ako medzitým napísala agentúra Unian, dohodu o prímerí potvrdil už aj ukrajinský predstaviteľ v trilaterálnej skupine Jevhen Marčuk. Ten však dodal, že Kyjev zatiaľ v súvislosti s avizovaným prímerím "nedostal žiadne garancie zo strany Ruska, ruskej vlády, Putina alebo akýchkoľvek jeho predstaviteľov".

Trilaterálna kontaktná skupina pre urovnanie konfliktu v Donbase sa skladá z predstaviteľov Ukrajiny, Ruska a OBSE. Vznikla v roku 2014 s cieľom prispieť k diplomatickému riešeniu konfliktu v Donbase.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

17:40 O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

Definitívne rozhodnutie týkajúce sa núdzového stavu prijme ústredný krízový štáb na svojom najbližšo…