Takúto možnosť nemajú všetci. Čaputová ju dostala. Slovensko má cveng, tvrdí Lajčák

23. 9. 2019 9:22

Dominantnou témou tohtoročného Valného zhromaždenia OSN sú klimatické zmeny, ktorým sa bude venovať aj samostatný summit v pondelok, deň pred začiatkom všeobecnej rozpravy. Pre médiá to v New Yorku uviedol slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), ktorý na Valnom zhromaždení sprevádza prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá na klimatickom summite vystúpi s prejavom.

Takúto možnosť nemajú všetci. Čaputová ju dostala. Slovensko má cveng, tvrdí Lajčák
Foto: TASR
Popis: Čaputová sa spolu s desiatkami ďalších hláv štátov z celého sveta zúčastnila vo Varšave na spomienke pri príležitosti 80. výročia vypuknutia 2. svetovej vojny

Čaputová má možnosť vystúpiť

Ako pripomenul Lajčák, možnosť vystúpiť na klimatickom summite s príhovorom nemá každá hlava štátu – z krajín Európskej únie ju dostane iba približne polovica prezidentov.

Slovensko má cveng v OSN

"To je na jednej strane potvrdenie nášho záujmu o túto tému a nášho uvedomenia si dôležitosti tejto témy, ale zároveň je to aj potvrdenie toho, že Slovensko má cveng v Organizácii Spojených národov," dodal Lajčák.

Musí prísť k zmene

Pred klimatickým summitom podľa Lajčáka cítiť očakávania, že by mohol byť zlomovým momentom. "Dnes neplníme naše záväzky, nedarí sa nám zastaviť otepľovanie planéty, skôr naopak, ten proces pokračuje," upozornil Lajčák a dodal, že ak nepríde k zmene, nasledujúce generácie dostanú planétu v oveľa horšom stave.

Slovensko si podľa Lajčáka osvojilo klimatickú tému najmä tým, že sa ako jediná krajina Vyšehradskej štvorky prihlásilo k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Druhou dominantnou témou Valného zhromaždenia je otázka udržateľného rozvoja a finančné možnosti zabezpečenia rozvoja pre všetky krajiny sveta. Treťou témou je mier a riešenie konfliktov.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Počas tohto týždňa podľa Lajčáka prebehnú na pôde OSN stovky podujatí. V rámci všeobecnej rozpravy hlavy jednotlivých štátov predstavia svoje videnie sveta. "Niet pochýb, že India a Pakistan sa budú vyjadrovať k situácii v štátoch Džammú a Kašmír. Toto je vždy tribúna, z ktorej môžete prezentovať svoje videnie sveta aj ukázať na tých, ktorých považujete za vinníkov," povedal slovenský minister.

Dodal, že popri všeobecnej rozprave prebieha niekoľko summitov k najvýznamnejším témam a tiež desiatky oficiálnych i neoficiálnych rokovaní.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…