Takto sa to tu zmenilo po odchode Fica a Kaliňáka... Saková kryje svojmu predchodcovi chrbát, rozčuľuje sa Grendel

13.7.2018 18:00

Zhruba pred dvomi mesiacmi sa Slovenskom, ale aj celou Európskou úniou prehnal škandál o únose vietnamského funkcionára Trinh Xuana Thanha, ktorého v jeho domovine odsúdili na doživotie pre korupciu a žil v Nemecku. Odtiaľ ho údajne uniesli cez Bratislavu do Moskvy a následne do jeho rodnej krajiny. Prepravu z hlavného mesta do Ruska mal vraj zabezpečiť slovenský vládny špeciál. V súvislosti s touto kauzou poslal 14. júna opozičný poslanec Gábor Grendel ministerke vnútra Denise Sakovej list.

Takto sa to tu zmenilo po odchode Fica a Kaliňáka... Saková kryje svojmu predchodcovi chrbát, rozčuľuje sa Grendel
Foto: TASR
Popis: Gábor Grendel

Žiadal v ňom o celkové štatistiky, ktorým krajinám sa poskytla vládna letka a koľko to stálo daňových poplatníkov. Očakával, že keď v prípade prezidenta Andreja Kisku a jeho letov z Bratislavy do Popradu a naspäť vedel rezort vnútra poskytnúť informácie o ich počte a nákladoch, mohli by podobné štatistiky poskytnúť aj jemu.

„Keď smeráci potrebovali zdiskreditovať prezidenta, ministerstvo vnútra im s radosťou poslúžilo. Keď si žiada podobné informácie opozícia, zrazu je problém,“ píše rozhorčene vo svojom facebookovom statuse. Podľa Grendela totiž exminister Kaliňák náhle požičanie vládnej letky Vietnamcom v čase únosu argumentoval tým, že sa to údajne robí bežne.

Odpoveď ministerky ho údajne prekvapila, pretože sa v nej nedozvedel nič. V liste od Sakovej podľa poslanca je, že Letecký útvar Ministerstva vnútra SR nedisponuje informáciami, ktoré Grendel žiadal.

„Letecký útvar Ministerstva vnútra SR nevedie osobitný zoznam, resp. evidenciu, ktorá by obsahovala vami špecifikované informácie. Sprístupnením takýchto informácií by naopak došlo k vytváraniu kvalitatívne nových informácií, ktoré v čase podania žiadosti o informácie u povinnej osoby neexistujú v takej forme a podobe, v akej to požadujete sprístupniť,“ píše sa v liste. Rovnako sa v ňom uvádza, že Letecký útvar spracúva informácie o svojej činnosti len pre potreby plánovania údržby.

Poslanec si odpoveď ministerky Sakovej vysvetľuje takto: „Exminister Kaliňák si vymýšľal a jeho nástupkyňa mu verne kryje chrbát. Takto sa to tu ´zmenilo´ po odchode Fica a Kaliňáka…“ uzatvára Grendel.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…