Takto sa Foraiovi lámali väzy. Mimovládka si pochvaľuje. Pozrite si, ako padal šéf zdravotnej poisťovne

26. 9. 2015 16:40

Kauza okolo bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia a jeho „tety Anky“ je pekným príkladom toho, že keď sa spoja sily, dá sa dosiahnuť niečo veľké. Myslí si to mimovládka Transparency International Slovensko (TIS).

Takto sa Foraiovi lámali väzy. Mimovládka si pochvaľuje. Pozrite si, ako padal šéf zdravotnej poisťovne
Foto: ReproFoto, TA3
Popis: Marcel Forai, bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne
reklama

Hoci sa Forai spočiatku bránil, nepomohlo mu to a svojej funkcie sa napokon vzdal. Podozrivé prepojenie poisťovne, ktorej šéfoval, s jeho 77-ročnou tetou Annou Sučkovou mu zlomilo väz. Za všetko pritom môže nielen opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Sieť), ale aj novinári, ktorí na Foraia upozorňovali už dávnejšie.

Kamarát z Košíc

TIS, ktorá má dohliadať na transparentnosť vo verejnom živote, si pochvaľuje prácu viacerých ľudí. „Odstúpenie Marcela Foraia z funkcie šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne pekne ukazuje, aké je dôležité zverejňovanie zmlúv a dát o štátnych zákazkách, ale aj kvalita a nezávislosť novinárov, neziskoviek a usilovnej opozície,“ uvádza TIS. „My sme na pochybných zmluvách začali pracovať čisto z verejných dát, ktoré naznačovali klientelizmus,“ dopĺňa organizácia. Poukazuje však aj na články, ktoré o exriaditeľovi informovali ešte dávnejšie. O Foraiovi ešte vo februári tohto roka napísal František Múčka pre periodikum .týždeň.  Označil ho ako „kamaráta z Košíc“, ktorý mal byť dobrou voľbou zdravotníckej lobby Smeru. O Foraiovom napojení na „tetu Anku“ písala aj Henrieta Ďurovová v týždenníku Život. Bolo to v marci tohto roku. Redaktorka okrem iného informovala o Jaroslavovi Hrehorovi z firmy Medimas, ktorý má ako spoločníčku vo firme Annu Sučkovú. „Tá sa podľa výpisu z katastra volala za slobodna Foraiová. Rovnaké priezvisko nosí aj súčasný generálny riaditeľ VšPZ Marcel Forai. Náhoda?“ pýtala sa vtedy redaktorka. O pol roka neskôr je už jasné, že žiadna náhoda to nebola a rodinkárstvo sa bývalému šéfovi VšZP neoplatilo.

Účinná práca

Do toho všetkého prišiel ešte aj Beblavý, ktorý už odstúpeného šéfa VšZP „vyobracal“ zo všetkých strán. „Systémová transparentnosť v kombinácii s kvalitnými médiami, neziskovkami a aktívnymi poslancami je to, čo potrebujeme pre kvalitu demokracie čo najviac,“ pochvaľuje si od seba navzájom nezávislú tímovú spoluprácu TIS. Podpredseda Siete upozorňoval na to, že vo Foraiovom prípade nebude s dodatkami k zmluvám všetko s kostolným prípadom. Bolo mu podozrivé, že poisťovňa uzavrela podľa neho až 69 zmlúv s firmami, v ktorých nejakým spôsobom vystupovala Anna Sučková, a tieto firmy boli teda preukázateľne zvýhodnené. Hoci sa Forai bránil, že išlo len o dodatky, navyše v čase, keď on ešte generálnym riaditeľom nebol, aj toto sa podarilo Beblavému napadnúť. Bývalý šéf VšZP a predtým exriaditeľ krajskej pobočky poisťovne v Košiciach sebavedomo prehlasoval, že on má svedomie čisté a dokonca sa vyhrážal podaním trestného oznámenia na poslanca. Dával mu 48 hodín. Do toho času však nastalo napokon niečo iné. Forai odstúpil a práca viacerých ľudí sa ukázala ako účinná, čo dnes ocenila aj organizácia  Transparency International Slovensko.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…