Takmer pol milóna za rok. Osemtisíc eur mesačne. Z platov v kľúčových štátnych inštitúciách štátu sa vám zatočí hlava

24.8.2018 10:00

Koľko zarábate vy? Zatiaľ čo minimálna mzda v roku 2018 predstavuje 480 eur mesačne a priemerný plat dosahuje asi 1100 eur, platy vo vybraných regulačných, kontrolných a justičných inštitúciách sú niekoľkonásobne vyššie.

Takmer pol milóna za rok. Osemtisíc eur mesačne. Z platov v kľúčových štátnych inštitúciách štátu sa vám zatočí hlava
Foto: pexels.com
Popis: Ilustračná foto.

Priemerná hrubá mzda v Bratislavskom kraji bola vlani podľa štatistického úradu 1 449  eur mesačne, pričom priemerná hrubá mzda za celú ekonomiku bola 1 101 eur.

Mimovládna nezisková organizácia INEKO sa však pozrela na platy v kľúčových inštitúciách, ktoré ovplyvňujú chod štátu. „Najvyšší plat mal vlani riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorý zarobil v priemere 8 221 eur mesačne, k čomu však prispelo trojmesačné odstupné pre Václava Miku, na ktoré má zo zákona nárok,“ píše vo svojom blogu neziskovka. Priemerný hrubý mesačný príjem zamestnancov RTVS je však 1322 eur.

Po RTVS nasleduje v plate najvyššie postaveného vedúceho zamestnanca Ústavný súd SR s platom 7 901 eur mesačne.

Plat policajného prezidenta či generálneho prokurátora

„Nadpriemerne zarába predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (5 466 eur) či generálny prokurátor (7 133 eur). Blízko priemeru je policajný prezident (4 436 eur) alebo predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (4 966 eur).  Predseda Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb má pri pohľade na čelných funkcionárov v porovnaní s inými inštitúciami najnižší plat (v priemere 2 755 eur v hrubom mesačne za rok 2017).

Zaujímavosťou je aj plat predsedu Súdnej rady SR, ktorého držiteľkám štát vlani vyplatil v priemere 6 723 eur mesačne, zatiaľ čo členovia súdnej rady nedostávajú za svoju činnosť žiadne odmeny.

Sťažovať sa nemôžu ani sudcovia a prokurátori. Najviac zarobia v priemere na Krajskej prokuratúre v Trnave a to 5 819 eur a najmenej na Okresnej prokuratúre v Banskej Bystrici – 3 702 eur.

NBS svoje platy tají

Dáta o príjmoch INEKO od jednotlivých inštitúcií zozbieralo prostredníctvom žiadostí s odvolaním sa na Zákon č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám. Ako jediná im údaje o platoch vrcholných predstaviteľov odmietla poskytnúť Národná banka Slovenska (NBS). Tá sa nepovažuje za povinnú osobu v zmysle § 9 ods. 3 písm. g) zákona o prístupe k informáciám s odôvodnením, že NBS nie je financovaná zo štátneho rozpočtu. 

„Po opätovnom vyzvaní NBS, aby nám zaslali súčet príjmov všetkých členov bankovej rady, reagovali zamietavo s tým, že takýmito údajmi nedisponujú. Pri výpočte indexu finančnej nezávislosti sme preto odhadli platy členov Bankovej rady NBS na základe oznámenia majetkových pomerov verejných funkcionárov. Z nich vyplýva, že za funkciu v bankovej rade zarobili minulý rok v priemere 5 161 eur mesačne na jedného člena. Ďalšiu zložku ich príjmu tvoria funkcie v NBS spojené s členstvom v bankovej rade (napr. post výkonného riaditeľa), za ktoré dostávali odmeny pravdepodobne najmenej 8 698 eur mesačne," píše neziskovka.

Guvernér NBS Jozef Makúch tak podľa INEKO zarobil v minulom roku 258-tisíc eur. Bývalý viceguvernér NBS Ján Tóth zarobil vlani 446-tisíc eur, vrátane odstupného.

Finančná nezávislosť inštitúcií

Nezisková organizácia INEKO sa navyše rozhodla aj zhodnotiť finančnú nezávislosť inštitúcií. „Tú počítame indexom, ktorý tvorí zo 60 % plat najvyšších funkcionárov a zo 40 % plat zamestnancov. Podľa tejto metodiky je finančne najviac nezávislou Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Nasleduje Ústavný súd SR, Národná banka Slovenska, Generálna prokuratúra SR a RTVS. Naopak finančne najmenej nezávislé sú ústredie práce, Štatistický úrad SR, Rada pre vysielanie a retransmisiu, Dopravný úrad a Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb,“ píše neziskovka.

S cieľom posilniť finančnú nezávislosť tak odporúčajú zaviesť odmeny pre členov Súdnej rady SR a zásadne zvýšiť odmeny členom Rady Protimonopolného úradu SR. 

„Pri určovaní platov v kontrolných inštitúciách je dôležité nastaviť pravidlá tak, aby politici nemali dosah na ich účelové znižovanie či zmrazovanie, najmä v prípade čelných funkcionárov. S cieľom posilniť nezávislosť odporúčame vo všetkých prípadoch zákonom naviazať platy vrcholných predstaviteľov na priemernú mesačnú mzdu zamestnanca v hospodárstve, ktorú každoročne zverejňuje Štatistický úrad SR. Tak to funguje napríklad pre generálneho riaditeľa RTVS alebo pre členov Rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví,“ dáva odporúčania INEKO.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

OBRAZOM Pride Košice 2019: Ulicou sa ozývalo ´láska´ aj ´hanba´

17:52 OBRAZOM Pride Košice 2019: Ulicou sa ozývalo ´láska´ aj ´hanba´

Za účasti približne 700 prevažne mladých ľudí sa v sobotu popoludní konal v centre Košíc siedmy ročn…