Tak toto stálo za to! Do Bundestagu sme prenikli iba raz, keď sme oslobodzovali Berlín od nacistického moru, reagovala na obvinenia ruská hovorkyňa

29. 3. 2018 18:00

Rusko vo štvrtok opäť odmietlo obvinenia, že preniklo do počítačových sietí nemeckého parlamentu (Bundestag), pričom si hovorkyňa hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová neodpustila narážku na koniec druhej svetovej vojny, napísala agentúra DPA.

Tak toto stálo za to! Do Bundestagu sme prenikli iba raz, keď sme oslobodzovali Berlín od nacistického moru, reagovala na obvinenia ruská hovorkyňa
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto: Nemecký spolkový parlament (Bundestag)

"Do Bundestagu sme prenikli iba raz, a to v roku 1945, keď sme oslobodzovali Berlín od nacistického moru. V tom čase sa tomu hovorilo Reichstag," povedala Zacharovová, keď sa na brífingu vyjadrovala aj k obvineniam na adresu Ruska, ktoré obsahovala prezentácia o kauze otrávenia bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. 

Prezentáciu pripravilo britské veľvyslanectvo v Moskve a poskytlo ju veľvyslancom v Moskve niekoľko dní pred vyhostením ruských diplomatov z Londýna, ktoré takto reagovalo incident z anglického mesta Salisbury týkajúceho sa otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry.

Zacharovová túto prezentáciu zosmiešnila, keď uviedla, že jej "pripomína detský časopis" a je vypracovaná "na úrovni žiakov nižšieho stupňa". Prezentáciu označila za zlyhanie britskej premiérky Theresy Mayovej" a "manipuláciu svetovej verejnej mienky". Uviedla, že prezentácia nepriniesla nijaké nové informácie o kauze Skripaľ - okrem toho, že sa v nej zmenila miera zodpovednosti Moskvy za incident - z "vysokej miery pravdepodobnosti" sa zvýšila na úroveň "bez najmenšej pochybnosti".

Okrem iných bol v prezentácii spomenutý aj údajný ruský počítačový útok na Bundestag a dezinformačná kampaň proti Nemecku kvôli kauze zneužívania neplnoletého dievčaťa z komunity ruských Nemcov. Túto kauzu obe krajiny podľa Zacharovovej vyriešili rokovaniami na bilaterálnej úrovni.

Bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa, ktorý pracoval pre britské tajné služby, a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v anglickom meste Salisbury. Podľa Británie išlo o útok neznámych páchateľov, pri ktorom s vysokou pravdepodobnosťou použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Rusko účasť na prípade odmieta a z útoku podozrieva britské tajné služby, ktoré ho mali podľa vyjadrenia Kremľa vykonať so zámerom rozpútať protiruskú hystériu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …