Tak toto asi neprejde. Saskári navrhujú zmeny, ktoré papalášov nepotešia

7. 2. 2017 10:42

Poslanci Národnej rady (NR) SR by mali mať zakázané byť súčasne aj starostami, primátormi či predsedami vyšších územných celkov (VÚC). Členstvo v zákonodarnom zbore by malo byť nezlučiteľné aj s funkciou generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne. Počíta s tým novela ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov z dielne SaS, o ktorej poslanci rokovali v úvode piateho dňa 12. schôdze parlamentu.

Tak toto asi neprejde. Saskári navrhujú zmeny, ktoré papalášov nepotešia
Foto: SITA
Popis: Rokovacia sála NR SR počas ustanovujúcej schôdze pre VII. volebné obdobie

Liberáli navrhované zmeny vysvetľujú tým, že kumulácia funkcií, ktorá je realitou v prípade viacerých poslancov, otvára možnosť získavania neodôvodnených výhod pre riadený subjekt, či už je to obec, mesto, VÚC, resp. Sociálna poisťovňa. "Takýto stav stavia poslancov Národnej rady SR do permanentného konfliktu záujmov pri rôznych hlasovaniach, najmä pri štátnom rozpočte a daniach, ale napríklad aj pri hlasovaniach o zákonoch zasahujúcich do života Sociálnej poisťovne," vysvetľujú s tým, že výhoda v prospech konkrétnej obce, mesta, VÚC alebo poisťovne môže ísť na úkor iných subjektov alebo spoločnosti ako celku.

Zároveň upozorňujú, že Sociálna poisťovňa ako verejnoprávna inštitúcia spravuje miliardy eur a funkcia jej generálneho riaditeľa si vzhľadom na ľudskú a profesionálnu náročnosť vyžaduje nominanta, ktorý sa tejto práci bude venovať naplno. V súčasnosti vedie Sociálnu poisťovňu poslanec Smeru-SD Ľubomír Vážny, pred ním to bol ďalší poslanec Dušan Muňko (Smer-SD). Posledný nepolitik v tejto funkcii bol manažér Ľuboš Lopatka. V parlamente sedí aj viacero starostov, primátorov a šéfov krajov.

Súčasný model, pri ktorom sa v súbehu funkcie poslanca s inou pozíciou platenou z verejných prostriedkov druhý plat redukuje na úroveň minimálnej mzdy, SaS odmieta, lebo podľa nej len konzervuje súčasný stav. "Samotný plat funkcionára je na mocenskej šachovnici zanedbateľný. Títo ľudia nemajú problém sa ho zriecť a pred verejnosťou to prezentovať ako nezištné obetovanie sa," dodávajú poslanci SaS. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

12:54 Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-H…