Tak toto Obama nečakal. Svoj imigračný plán môže hodiť do koša...

19. 11. 2015 22:49

Americká Snemovňa reprezentantov dnes zasadila ranu prezidentovi Barackovi Obamovi, keď ignorovala jeho vyhrážku vetom a hladko schválila republikánsky návrh zákona, ktorý kladie nové prekážky sýrskym a irackým utečencom pokúšajúcim sa dostať do Spojených štátov. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

Tak toto Obama nečakal. Svoj imigračný plán môže hodiť do koša...
Foto: SITA
Popis: Americký prezident Barack Obama

Návrh zákona dnes v dolnej komore amerického Kongresu prešiel pomerom hlasov 289 k 137. Členovia snemovne hlasovali zväčša podľa príslušnosti k politickej strane, ale našli sa aj demokrati, čo sa vzopreli línii svojej strany.

Predstavitelia Bieleho domu navštívili Kongres a lobovali medzi demokratmi, aby hlasovali proti tejto legislatíve. Až desiatky z nich sa však nakoniec pridali k republikánom a podporili ich návrh.

Obmedzenia by v prípade vstupu do platnosti pozastavili príchod sýrskych a irackých utečencov do USA na celé mesiace až roky. Republikáni vyhlásili, že prísnejšie obmedzenie sú po minulotýždňových parížskych útokoch potrebné. Obama a väčšina demokratov tvrdia, že systém je už bezpečný a Spojené štáty by nemali upúšťať od svojej tradície prijímania utečencov.

Legislatíva posilňuje bezpečnostné kontroly sýrskych utečencov a zastavuje Obamov program, podľa ktorého by USA mali na budúci rok prijať 10.000 týchto utečencov. Snemovňa sa teda postavila proti prezidentovej vyhrážke vetom.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

12:54 Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-H…