Tak to sa neskončilo dobre... Izrael dovolil moslimom vrátiť sa do mešity al-Aksá a bola z toho poriadna mela

27. 7. 2017 22:00

Potýčky medzi izraelskou políciou a moslimskými veriacimi si dnes vyžiadali v priestoroch posvätného miesta Vznešenej svätyne v Jeruzaleme, pre židov známeho ako Chrámová hora, najmenej 50 zranených Palestínčanov. K nepokojom došlo krátko po tom, ako sa posvätné miesto otvorilo pre prvé organizované popoludňajšie modlitby po takmer dvoch týždňoch.

Tak to sa neskončilo dobre... Izrael dovolil moslimom vrátiť sa do mešity al-Aksá a bola z toho poriadna mela
Foto: TASR
Popis: Pohľad na mešitu Rock v komplexe mešity Al Aksá v Starom Jeruzaleme
reklama

Policajti použili slzotvorný plyn a gumové projektily, pričom Palestínčania po nich hádzali kamene. Podľa palestínskeho Červeného polmesiaca boli niektorí Palestínčania zbití a zranenia utrpeli aj po zásahoch gumovými projektilmi. Niekoľko ľudí malo zlomené kosti, uviedol palestínsky Červený polmesiac, podľa ktorého sa napätie zvýšilo, keď izraelskí policajti zavreli jednu bránu do komplexu, a to v čase, keď tam chcelo vstúpiť veľké množstvo veriacich.

Izraelská polícia informovala, že reagovala po tom, ako na jej príslušníkov začali pri bráne hádzať kamene.

Posvätné miesto bolo v centre izraelsko-palestínskej roztržky v súvislosti s nedávnym inštalovaním izraelských bezpečnostných zariadení. Izrael ich odstránil a moslimskí lídri v Jeruzaleme vyzvali dnes veriacich, aby sa vrátili na modlitby do mešity al-Aksá.

Izraelská armáda však ostáva v stave zvýšenej pohotovosti. Dnešku totiž predchádzali dva týždne nepokojov, napätia a niekoľko násilných protestov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

0:55 Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

Dlhé roky vypracúval bezpečnostné stratégie ochrany najvyšších ústavných činiteľov. Osobne ručil a…