Tak ako sú ukrajinskí pašeráci, je aj rómska kriminalita, povedal Krajniak. Zoberte im rádio, radí Hlina. Začnite radšej od školstva, kontruje vládny splnomocnenec

18.1.2018 15:00

Ministerstvo chce presadiť zvýšenie počtu policajtov v osadách, občianske hliadky a vytvorenie siete komunitných centier. V návrhu novely zákona uvádzaný pojem kriminalita rómskych osád je podľa vládneho splnomocnenca Ábela Ravasza (Most-Híd) nevhodný, lebo naznačuje, že celá osada je kriminálna. V televíznej debate TA3 venovanej rómskej problematike sa stretli Ábel Ravasz, podpredseda Sme rodina Milan Krajniak a predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina. Odzneli aj ich návrhy na riešenie situácie.

Tak ako sú ukrajinskí pašeráci, je aj rómska kriminalita, povedal Krajniak. Zoberte im rádio, radí Hlina. Začnite radšej od školstva, kontruje vládny splnomocnenec
Foto: reprofoto videozáznam TA3
Popis: Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd, vľavo), podpredseda Sme rodina Milan Krajniak (v strede) a predseda KDH Alojz Hlina (vpravo) v televíznej debate

V súčasnosti takmer nie je možné vymáhať pokuty za priestupky, keď previnilci nemajú peniaze. Po novom by im mohli zabaviť osobný majetok. Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO) to kritizuje. „Zobrať hrdzavý plech z nejakej strechy“ podľa neho nebude riešením. Predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít Ladislav Richter si myslí, že by bolo lepšie dať Rómom priestupky odpracovať, nie priamo v obci, ale napríklad v okresnom meste. Navrhol aj bundu s nápisom Porušil som zákon, musím pracovať.

Komunitné centrá majú pracovať s rómskymi rodinami, dohliadať na pokoj v nočných hodinách a plnenie školskej dochádzky. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz to víta, mrzí ho však, že ho nepozvali k tvorbe zákona. Návrh by chcel pripomienkovať. Odporúča však ministrovi voliť iný slovník. Pripomenul, že rozptýliť napätie je ťažšie, ako ho podnietiť. „Pán minister podľa mňa vôbec nepomohol rómskej integrácii v tejto krajine týmito výrokmi,“ konštatoval.

Krajniak: Je ruská mafia, islamský terorizmus a je aj rómska kriminalita

Milan Krajniak apeloval na zdravý sedliacky rozum. „Určite ste už mnohí počuli o ruskej mafii alebo islamskom terorizme, alebo ukrajinských pašerákoch cigariet. Samozrejme, že tým nemáme na mysli, že všetci Ukrajinci pašujú cigarety. Špecifikuje to istý typ kriminality a podľa mňa k tomu treba pristupovať úplne normálne,“ nazdáva sa. Pripomenul, že keď sa v roku 2010 stal poradcom ministra vnútra pre rómsku kriminalitu, tak si ho predvolali na americké veľvyslanectvo, pretože súhlasil s vedením štatistík kriminality Rómov. Podľa svojich slov tam povedal dva argumenty „a potom už bol pokoj“. „Prvý argument bol, že FBI – a nie za Donalda Trumpa, ale dlhé roky – zbiera štatistiku podľa všetkých etnických skupín, to znamená Hispánci, černosi, belosi, aziati tak ďalej, pretože na základe toho sa robia analýzy,“ ozrejmil poslanec.

Upozornil tiež, že nikto neprotestuje proti tomu, že v polícii už 15 rokov úspešne funguje niekoľko sto policajných špecialistov pre prácu s Rómami, ktorí robia prevenciu, nezúčastňujú sa však represívnych zásahov. „Ich práca sa veľmi osvedčila, pretože každý má na starosti v tom svojom policajnom obvode tie rómske komunity a pozná ich,“ informoval. Ak priznávame sociálnu, vzdelanostnú a kultúrnu zaostalosť rómskych osád, je podľa neho logické, že si všímame aj tamojšiu kriminalitu. Považuje to za pomoc tým, ktorí v blízkosti osád žijú, aby netrpeli, a tváriť sa, že rómska kriminalita neexistuje, mu pripadá zbytočné a naivné.

Minister Pittner v roku 1999 štatistiky rómskej kriminality zrušil. Keď v roku 2010 prišiel Krajniak na ministerstvo, v štatistikách existovala kolónka „iné“, kde sa uvádzalo, či ide o bezdomovcov, asociálov, nelegálnych migrantov a podobne. Páchateľov trestných činov z osád policajti označovali ako bezdomovcov alebo asociálov. „Na základe toho sa to dalo zrekonštruovať. Pán minister Kaliňák to po nástupe stopol, ale podľa mojich informácií sa už dnes opäť takéto štatistiky robia. Čiže nie je to na etnickom princípe, ale viete u toho konkrétneho páchateľa posúdiť, či je to asociál, bezdomovec, a na základe toho v rómskych osadách viete na 99,9 percenta, že tento trestný čin asi nespáchal ilegálny imigrant, ale práve človek z rómskej osady,“ vysvetlil Krajniak. „Dokonca sme urobili aj atlas rómskej kriminality na Slovensku,“ prízvukoval.

Podľa šéfa kresťanských demokratov Alojza Hlinu je dôležitejšie čo s tým, ako bazírovať na pomenovaniach. Niekedy má pocit, že jediné, čo sa v rómskej problematike urobilo, je premenovanie Cigánov na Rómov. „To, čo stváral včera pán Kaliňák v tom rádiu, to nepovažujem za civilizované,“ uviedol predseda kádehákov. S výrazom rómska kriminalita sa Hlina nestotožňuje, používa termín obťažujúca kriminalita, použil aj prirovnanie k ovadom.

Prečo začať od kriminality, pýta sa Ravasz a radí začať štatistikami zo škôl

Ravasz poukázal na to, že v USA zhromažďujú etnické údaje aj v iných oblastiach, nielen čo sa týka kriminality, ale napríklad aj v školstve alebo v sociálnej sfére. U nás nevieme povedať, koľko rómskych detí navštevuje špeciálne školy a nepoznáme mieru nezamestnanosti v rómskych osadách. Spýtal sa preto, prečo minister Kaliňák alebo poslanec Krajniak nebojujú za to, aby sme vedeli vykázať etnické štatistiky v školstve. „Prečo začať od kriminality?“ chcel vedieť splnomocnenec. Ako sociológ sa zaujímal, ako zmení náš pohľad na vec, keď by sme poznali štatistiku takzvanej rómskej kriminality a v čom by sa veci robili inak. Hneď si aj odpovedal, že by to nezmenilo nič. „V školstve keby sme vedeli povedať, že naozaj veľké percento (rómskych) detí je v špeciálnych školách, tak ministerstvo školstva by muselo rýchlo konať aj pod tlakom európskych inštitúcií,“ namietol. Navrhuje preto začať od školstva, od sociálnej sféry a od bývania.

Krajniak argumentoval, že štatistiky rómskej kriminality umožnia presunúť policajtov na miesta, kde je problém najväčší. „Napríklad presunuli stovky policajtov zo západného Slovenska a zo severného Slovenska na juhovýchodné Slovensko práve preto,“ uviedol. Mali by sa podľa neho spraviť tri veci – zrušiť priestupkovú imunitu (v rómskych osadách majú toľko exekúcií, že sa tomu smejú), presunúť zdroje do rizikových komunít a oblastí a ochrániť tých, ktorí touto kriminalitou trpia. Upozornil, že dnes už treba chrániť aj učiteľov v školách, ktorých napádajú rodičia, prípadne staršie deti. „To sme roky nemali,“ povedal s tým, že to nemožno neriešiť aj represívne iba preto, že tam žijú Rómovia.

Hlina: Plech zo strechy neposúva tému ďalej, vyrieši to priestupkový zákon

Hlina s úsmevom nadhodil, že Ravasz s Kaliňákom „spolu vládnu“. „A toto vyzerá na zúrivý ´fajt´, takže nie celkom tomu rozumiem,“ čudoval sa. Podotkol, že predkladal zmeny zákona o priestupkovej imunite pred štyrmi rokmi a prešli do druhého čítania, čo považuje u predkladateľa z opozície za netypické. Obťažujúcu kriminalitu podľa neho možno vyriešiť len priestupkovým zákonom, odobral by bezdomovcom majetok. Spomenul „povestné rakúske“ rádio. Narážal tým na to, že keď niekto v Rakúsku nezaplatí pokutu za priestupok, zoberú mu rádio. Šéf KDH tiež povedal, že Pollákovo vyjadrenie o braní plechu zo strechy bolo nekorektné. „Diskusia neposúva tému ďalej, ak ju začneme krútiť,“ zhodnotil.

Kaliňák podľa neho celý problém „až teraz objavil“, hoci je tu dávno a je témou každých komunálnych volieb. Hlina označil časový faktor za zničujúci pre Slovensko. „Kaliňák, to bol ináč sympaťák, ja si ho pamätám dvadsať rokov dozadu v Elame,“ zaspomínal v závere debaty na TA3 Hlina na časy strávené v bratislavskom študentskom klube, pričom dodal, že „zo sympaťáka sa stalo cynické monštrum“. „To, ako sa tam postavil, to z neho urobila politika, tá situácia,“ neodpustil si šéf kresťanských demokratov, ktorý už predtým ministra prirovnal k filmovému Rambovi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Schizofrenické, nedomyslené. Úrad vykonával prostredníctvom poradcov. Gašparovič povedal, čo si myslí o Kiskovi

18:00 Schizofrenické, nedomyslené. Úrad vykonával prostredníctvom poradcov. Gašparovič povedal, čo si myslí o Kiskovi

Rozhodnutie Andreja Kisku z rodinných dôvodov nekandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách,…