Tajomná koaličná zmluva. Ukrýva pred okom voliča rozporuplné detaily?

26. 3. 2016 19:45

Koaličné strany sa rekordne rýchlo dohodli a uvarili koalíciu, proti ktorej sa spočiatku stavali s nedôverou a dokonca s odmietavým postojom. A čo vlastne pojem „koaličná zmluva“ znamená a čo tento dokument obsahuje? Je jej znenie prístupné verejnosti?

Tajomná koaličná zmluva. Ukrýva pred okom voliča rozporuplné detaily?
Foto: SITA
Popis: Podpisovanie koaličnej zmluvy.
reklama

Na tieto otázky sa vo svojom texte snaží zodpovedať pre denník SME Peter Schutz. Dokumentom či jej obsahom sa nechcú pochváliť ani strany, ktoré stáli pri jej podpise a hovorca Most-Híd odkázal, že fungovanie koalície je vnútornou záležitosťou zúčastnených strán. Komentátor hovorcu neskôr označuje ako „papagája“.

„Poškodená či sťažovateľská strana, ak raz nejaká bude, môže svoj oprávnený-neoprávnený nárok či porušenie, vymáhať iba dokumentáciou svojej pravdy pred verejnosťou. Ak však zmluva zostane utajovanou skutočnosťou, tak Bugár aj s papagájom môžu stokrát kričať, že Fico ich oklamal,“ píše Schutz.

Komentátor tiež poznamenal, že zmluva môže ukrývať množstvo detailov, o ktorých ak spoločnosť nevie, je možno aj lepšie. „Keďže - napríklad - majú iba pracovnú verziu a v nej množstvo rozporov, ale nutkanie podpísať (a mať blamáž rýchlo za sebou) sa uskutočnilo dohodu. A až sa uznesú na nejakom konečnom texte, dodatočne ním zamávajú,“ dodal na záver komentára Schutz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Šeliga žiada Čižnára, nech preverí stíhanie Jankovskej. Prečo by nemala byť stíhaná ako verejný činiteľ? pýta sa

12:34 VIDEO Šeliga žiada Čižnára, nech preverí stíhanie Jankovskej. Prečo by nemala byť stíhaná ako verejný činiteľ? pýta sa

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva podnet generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čiž…