Tajné služby už pred rokom dostali tip na Nóra, ktorý strieľal v mešite

12.8.2019 20:28

Nórske bezpečnostné zložky dostali už pred rokom "vágny" tip na Nóra, ktorý je podozrivý z toho, že v sobotu zabil svoju nevlastnú sestru a spustil streľbu v mešite neďaleko Osla. Príslušné orgány však vlani voči mužovi nič nepodnikli, pretože nemali konkrétne informácie o tom, že by plánoval nejaký útok. Informovala o tom v pondelok nórska tajná služba PST, píše agentúra AP.

Tajné služby už pred rokom dostali tip na Nóra, ktorý strieľal v mešite
Foto: TASR, PL.sk
Popis: Policajti na mieste po streľbe v islamskom centre al-Noor v meste Baerum neďaleko Osla 10. augusta 2019.

Šéf PST Hans Sverre Sjövold na tlačovej konferencii zdôraznil, že tajná služba dostáva každý deň mnoho podnetov od znepokojených občanov. Podľa neho ale pred rokom nič nenasvedčovalo tomu, že by tento muž bezprostredne plánoval nejaký teroristický čin. 

Podľa jeho slov preto nie je žiaden dôvod na zmenu platného nórskeho systému posudzovania hrozieb.

Páchateľ streľby, ktorého médiá identifikovali ako 21-ročného Philipa Manshausa, absolvoval v pondelok vypočúvanie pred súdom. Ako poznamenala DPA, na tvári a krku mal modriny a škrabance, ktoré zrejme utŕžil počas toho, ako ho v mešite počas útoku premohli dvaja ľudia. 

Sudca Sven Olav Solberg v súlade s požiadavkou prokuratúry nariadil vypočutie podozrivého bez prítomnosti médií. Podozrivý počas pojednávania pokojne sedel vedľa svojej právničky a usmieval sa, napísala DPA.

Ako povedala jeho obhajkyňa Unni Friesová, jej klient "nateraz využije svoje právo nevyjadrovať sa". Friesová dodala, že jej klient obvinenia odmietol a žiada prepustenie z väzby.   

Podozrivý vtrhol do mešity vyzbrojený najmenej dvoma zbraňami a spustil paľbu. Niekoľko hodín po útoku bolo nájdené v Baerume telo mladej ženy a polícia v nedeľu potvrdila, že ide o jeho nevlastnú sestru.

Muža polícia zadržala v sobotu; na základe predbežného vyšetrovania možno podľa polície skonštatovať, že podozrivý má "krajne pravicové" a "protiimigračné" názory.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akým právom? Bugár poslal jasný odkaz svojim odporcom

11:56 Akým právom? Bugár poslal jasný odkaz svojim odporcom

Predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár by v žiadnom prípade neodišiel z postu predsedu strany, ak …