Tabery spomínal na komunistov pred rokom 1989. Boli vraj podobní ako niektorí dnes, chýbali len „motýle“

11. 7. 2019 7:00

Prešli sme obrovský kus cesty, ale mentalita niektorých sa nezmenila ani trochu, píše šéfredaktor českého týždenníka Respekt Erik Tabery v súvislosti s výročím petície Niekoľko viet.

Tabery spomínal na komunistov pred rokom 1989. Boli vraj podobní ako niektorí dnes, chýbali len „motýle“
Foto: Hans Štembera
Popis: Erik Tabery

Tabery na úvod svojho editoriálu poznamenal, že korene Respektu začali rásť už v júni 1989, keď vyšlo prvé číslo občasníka Sport. „Ten nemal so zápasmi a pretekmi nič spoločné, išlo o ironický názov. Redakcia Sportu potom v novembri založila Informační servis, ktorý sa následne premenoval na Respekt,“ uviedol s tým, že júlové číslo Sportu reagovalo okrem iného na rôzne protesty a čerstvo vzniknutú petíciu Niekoľko viet.

„Prvý redakčný text sa začína slovami: ,Svet už je taký, že aj v najdemokratickejších krajinách sa občas demonštruje. Nie je na tom nič divné ani patologické – parlament funguje ako prostredník medzi názormi voličov a činmi vlády, a ak nereaguje dostatočne rýchlo, ľudia vyjdú do ulíc.‘ Je zvláštne, že to treba pripomínať aj po tridsiatich rokoch,“ dodal.

Potom spomína na petíciu Niekoľko viet, v ktorej sa okrem iného písalo, že nemajú byť prenasledované občianske iniciatívy a nemá sa brániť ich vzniku. A v tej súvislosti pripomína aj slová riaditeľa Československého rozhlasu Karla Kvapila, ktorý vyzýval na skoncovanie s havlovskými tendenciami v Zväze dramatických umelcov.

„O čo išlo autorom petície Niekoľko viet? ,O to im ide – rozvaliť a destabilizovať,‘ rozčuľoval sa Kvapil. Už len tie motýle (narážka na Babišovu hlášku ,chceme znovu motýle´ – pozn. red.) tam chýbali. Prešli sme obrovský kus cesty, ale mentalita niektorých sa nezmenila ani trochu,“ uzavrel Tabery.

Pôvodný text nájdete na webe respekt.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …