TEROR V BRUSELI Dnešok je čiernym dňom našich dejín, vraví belgický premiér

22. 3. 2016 13:54

Belgický premiér Charles Michel dnes odsúdil útoky v Bruseli ako "zaslepené, násilné a zbabelé". Informoval, že si vyžiadali mnohé obete na životoch i ťažko zranených, a potvrdil zvýšenie stupňa ohrozenia teroristickými útokmi na najvyšší, teda štvrtý. Dnešný deň Michel označil za čierny deň belgických dejín.

TEROR V BRUSELI Dnešok je čiernym dňom našich dejín, vraví belgický premiér
Foto: Reprofoto, Sky News
Popis: Explózie na letisku v Bruseli

Na obyvateľov krajiny sa obrátil s výzvou zachovať pokoj a prejaviť solidaritu. "Sme vystavení ťažkej skúške a musíme jej čeliť jednotní a solidárni," zdôraznil. 
Premiér Michel na tlačovej konferencii potvrdil, že v dôsledku dnešných udalostí v Bruseli jeho vláda zvýšila stupeň ohrozenia teroristickými útokmi na najvyšší, teda štvrtý. 

V súvislosti s tým boli prijaté dodatočné bezpečnostné opatrenia a sú sprísnené pohraničné kontroly i kontroly vo verejnej doprave. Podľa belgických médií sa vládne nariadenie týka aj jadrových elektrární na území krajiny. Riaditeľa jednej z nich totiž údajne sledoval Mohamed Bakkali, podozrivý z toho, že zastával významnú rolu pri logistickom zabezpečení páchateľov atentátov, ktoré sa vlani v novembri odohrali v Paríži. 

Belgická federálna prokuratúra dnes potvrdila, že v Bruseli dnes došlo k trom explóziám: dve sa odohrali na letisku Zaventem okolo 08.00 h SEČ a ďalšiu zaznamenali o hodinu neskôr na stanici metra Maelbeek. 

Útok na letisku označila prokuratúra za teroristický útok "pravdepodobne spáchaný najmenej jedným samovražedným atentátnikom". Informoval o tom federálny prokurátor Frédéric Van Leeuw, ktorý potvrdil aj výbuch v metre, pričom však o ňom nehovoril ako o atentáte. Nezverejnil ani presnú bilanciu obetí, čo zdôvodnil tým, že "je na to ešte priskoro". 

Uviedol, že vyšetrovatelia začali skúmať záznamy z bezpečnostných kamier, aby sa tak pokúsili vytypovať páchateľov útokov a prípadne aj podozrivé osoby, ktoré môžu byť na úteku. 

Okrem toho dnes pyrotechnici na viacerých miestach Bruselu zneškodnili podozrivé balíky alebo tašky. Jeden z podozrivých predmetov sa nachádzal aj v blízkosti kráľovského paláca. Polícia ho zneškodnila.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zvolali Bezpečnostnú radu: Gajdoš sa zastal šéfa vojenských tajných

10:28 Zvolali Bezpečnostnú radu: Gajdoš sa zastal šéfa vojenských tajných

Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) si stojí za tým, že majetok, ktorý šéf Vojenského spravodajstv…