Sýrska armáda chce prevziať kontrolu nad Palmýrou do niekoľkých hodín

23. 3. 2016 23:22

Sýrske vládne sily sa dostali k mestu Palmýra okupovanému extrémistami Islamského štátu (IS) na vzdialenosť menšiu ako jeden kilometer a dúfajú, že v priebehu niekoľkých hodín sa im podarí prevziať nad ním kontrolu. Podľa agentúry Reuters to vyhlásil pre sýrsku štátnu televíziu naživo jeden z vojakov prítomných na okraji Palmýry.

Sýrska armáda chce prevziať kontrolu nad Palmýrou do niekoľkých hodín
Foto: SITA
Popis: Islamský štát vyhodil do vzduchu aj dvetisícročný rímsky chrám v Palmýre
reklama

Anketa

Mala by Európa úplne zastaviť prijímanie utečencov z Blízkeho východu?

98%
1%
hlasovalo: 3431 ľudí

"Sme 850 metrov od mesta," povedal nemenovaný dôstojník s tým, že "ak Boh dá, vládne sily o niekoľko hodín vyhlásia Palmýru za úplne bezpečnú". Agentúra AP uvádza, že sýrska armáda podporovaná ruskými náletmi rýchlo postupuje k uvedenému mestu v strednej časti Sýrie, ktoré bolo pred vpádom IS v máji 2015 známe ako významná archeologická lokalita s antickými ruinami.

Sýrska štátna televízia predtým uviedla, že armáda obsadila pahorky obklopujúce Palmýru, zatiaľ čo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Británii sa pre agentúru DPA vyjadrilo, že vládne sily sa dostali na juhozápadný okraj tohto mesta na území provincie Homs. Okrem ruského letectva vládne sily podporujú tiež libanonské šiítské milície.

Veľkolepé staroveké mesto Palmýra založili pred tritisíc rokmi v oáze uprostred sýrskej púšte a nachádza sa na zozname svetového dedičstva UNESCO. Militanti z IS v ňom vlani v auguste zničili niekoľko významných objektov, vrátane jedného 2000-ročného chrámu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…