Sýriou sa nič nekončí. Ideológia Islamského štátu je veľmi silná. Nejde len o islam, varuje žena, ktorá sa dostala do diania

8.3.2019 6:00

Dokumentaristka Jana Andertová vyrážala opakovane do Sýrie, aby sa pokúsila zachytiť boj s Islamským štátom. Získala si dôveru kurdských bojovníkov, ktorí tvorili hlavnú údernú silu drviacu islamských radikálov. V Sýrii je Islamský štát skutočne porazený, ale Andertová v rozhovore pre server reflex.cz zdôraznila, že ideológia Islamského štátu je veľmi silná. A vôbec v nej nejde len o islam.

Sýriou sa nič nekončí. Ideológia Islamského štátu je veľmi silná. Nejde len o islam, varuje žena, ktorá sa dostala do diania
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

V Sýrii je Islamský štát v podstate porazený. Dokumentaristka Jana Andertová hovorila s viacerými ženami, ktoré sa presúvajú do utečeneckých táborov. Idú medzi nimi Nemky, Kanaďanky, Francúzky a občianky ďalších krajín. Andertová tvrdí, že tieto ženy a dievčatá veľmi klamú. Snažia sa tvrdiť, že ich manželia nebojovali v radoch Islamského štátu, ale realita je mnohokrát opačná.

Andertová je presvedčená, že by si tieto ženy mali odpykať nejaký trest za to, že sa samy pridali k teroristom. Často je to však veľmi zložité, lebo mnohé z nich majú deti.

Faktom vraj tiež je, že v Sýrii bol síce Islamský štát porazený, ale porážkou v Sýrii sa nič nekončí. „Tá ideológia je strašne silná. A navyše, keď si to vezmeme, tak Islamský štát nie je len v Sýrii, ale Islamský štát je aj Líbya, Jemen, Afganistan. Keď si vezmete Afganistan, tak tam Islamský štát bojuje s al-Káidou,“ podotkla novinárka.

„Nie je to len o islame. Je tam celý systém, ktorý oni vytvorili. Oni majú svoju vlastnú ekonomiku, oni majú svoje vlastné peniaze, oni majú administratívu. Na každom území, ktoré si zaberú, vytvoria svoj vlastný systém,“ pokračovala v opise situácie.

Celý rozhovor nájdete na webe reflex.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

19:57 Sulíka dobehla karma. Sľuboval peklo koalícii, má ho vo vlastnej strane, komentuje Hrabko

Slová francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, podľa ktorého sa krajiny Európskej únie (EÚ) čoskor…