Sýria nesúhlasí s vytvorením nárazníkovej zóny na severe krajiny

8. 8. 2019 11:59

Damask vyslovil vo štvrtok nesúhlas s americko-tureckým plánom na vytvorenie nárazníkovej zóny na severe Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na sýrske štátne médiá.

Sýria nesúhlasí s vytvorením nárazníkovej zóny na severe krajiny
Foto: TASR, PL.sk
Popis: Bombardovanie severozápadnej Sýrie vládnymi silami, ilustarčná snímka
reklama

"Sýria kategoricky a jasne odmieta dohodu medzi americkými a tureckými okupantmi o vytvorení takzvanej bezpečnej zóny" v severnej Sýrii, uviedol zdroj z ministerstva zahraničných vecí pre štátnu tlačovú agentúru SANA.

"Sýrski Kurdi, ktorí súhlasili, že budú nástrojom v tomto agresívnom americko-tureckom projekte nesú z tohto pohľadu historickú zodpovednosť," dodala SANA.

Vplyvný politický líder sýrskych Kurdov Aldar Chalíl vo štvrtok opatrne uvítal americko-tureckú dohodu o zriadení spoločného operačného strediska, ktoré by malo dozerať na bezpečnú zónu s cieľom riešiť napätie medzi Ankarou a Američanmi podporovanými kurdskými silami v Sýrii. "Táto dohoda môže značiť začiatok nového prístupu, ale aj tak potrebujeme viac podrobností," uviedol Chalíl pre AFP. 

Turecko a Spojené štáty sa dohodli na zriadení bezpečnej zóny v severnej Sýrii v stredu - deň po nových hrozbách Ankary, že podnikne v regióne vojenskú ofenzívu proti kurdským milíciám.

Obaja spojenci z NATO sa dohodli, že "čo najskôr vybudujú v Turecku spoločné operačné stredisko, odkiaľ budú koordinovať a usmerňovať zriaďovanie bezpečnej zóny". V spoločnom vyhlásení to uviedli turecké ministerstvo obrany a veľvyslanectvo Spojených štátov v Ankare.

Ankara a Washington sa dohodli, že bezpečná zóna "sa stane mierovým koridorom", uvádzalo sa vo vyhlásení. Obe strany v ňom dodali, že zóna má pomôcť aj pri posielaní sýrskych utečencov v Turecku naspäť domov. Zatiaľ nie je známe, ako a kedy zónu vytvoria. 

Turecko už dlho žiadalo zariadenie bezpečnej zóny na severe Sýrie, ktorej cieľom by bolo zastaviť prúd migrantov do Turecka a vytlačiť kurdských bojovníkov, spriaznených so Spojenými štátmi, z oblastí popri tureckej hranici so Sýriou.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. V ére samostatného Slovenska id…