Sype sa to, sype. Únia sa otriasa, z Talianska prišiel ďalší úder

16.5.2018 7:00

V Taliansku sa dva mesiace po parlamentných voľbách rysuje možná volebná koalícia. Jej zloženie zaskočilo úplne všetkých. Berlusconi bude pravdepodobne vo vláde chýbať! Súd mu pritom len pred pár dňami dal zelenú, Silvio môže znovu kandidovať. Ešte horší osud stretol ľavicové tradičné strany, tie úplne stratili svoj politický vplyv. Talianov zaujímajú dane a migrácia. Dlho platná rovnováha síl sa úplne rozsypala, varuje Tereza Spencerová. Ide o Berlusconiho koniec alebo sa vráti v predčasných voľbách?

Sype sa to, sype. Únia sa otriasa, z Talianska prišiel ďalší úder
Foto: TASR
Popis: Líder Ligy Severu Matteo Salvini po zverejnení predbežných výsledkov parlamentných volieb v Taliansku v centrále v Miláne.

Nová talianska vláda je, ako sa hovorí, na spadnutie. Rodí sa pritom za veľmi neštandardných podmienok, keď talianskym voličom došla trpezlivosť s tradičnými partajami. Tým dali voliči v marcových voľbách jasne najavo, že chcú zmenu. Viac než 50 % hlasov totiž získali protisystémové Hnutie piatich hviezd a Liga severu.

Hnutie piatich hviezd založené v roku 2009 talianskym komikom Beppem Grillom postavilo svoju kampaň na ľavicovom boji s establishmentom. Strana zároveň presadzuje priamu demokraciu, obmedzenie byrokracie a trvalo udržateľný rozvoj. Hnutie získalo od voličov vyše 10,5 milióna hlasov, čo sa rovná volebnému zisku 32,6 %. Popularitu mu pomohol získať len 31-ročný politik Luigi Di Maio, ktorý sa stal vlani jeho predsedom.

Luigi Di Maio

Luigi Di Maio. Zdroj: TASR

Pravicová, euroskeptická a silne protiimigračná Liga severu získala vo voľbách „len“ 5,6 milióna hlasov, ale stala sa najsilnejšou stranou takzvanej stredopravej koalície. V rámci nej kandidovala napríklad aj strana Forza Italia, na čele ktorej by ste nestretli nikoho iného než štvornásobného talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Legendárny taliansky politik však získal o tri percentá menej ako Liga severu vedená Matteom Salvinim, ktorý sa tak stal de facto lídrom koalície.

Di Maio a Salvini spolu môžu poskladať pohodlnú parlamentnú väčšinu, a tak bolo jasné, že budú rokovať o budúcej možnej vláde. Niekoľko spoločných bodov našli relatívne ľahko, obe strany sú totiž skeptické voči súčasnej Európskej únii a zároveň sa snažia brániť záujmy obyčajných Talianov. Krajina na Apeninskom polostrove by tak mohla mať najnacionalistickejšiu vládu za ostatné dekády. Salviniho Lige severu posvätil koaličné rokovania aj Silvio Berlusconi, predseda pravicovej strany Forza Italia, čím spadla posledná prekážka, ktorá teoreticky mohla stáť novej vláde v ceste.

Berlusconi vyhlásil, že jeho strana nemá v úmysle brániť koaličným rokovaniam, hoci sa sama v takej vláde nezúčastní a najskôr ju ani nepodporí pri hlasovaní o vyslovení dôvery. Hnutie piatich hviezd požiadalo Salviniho Ligu severu, aby sa zbavila koalície s Berlusconim. Ten vraj predstavuje politický establishment, proti ktorému sa hnutie zaviazalo bojovať. Berlusconi vyhlásil, že prípadné rozhovory Salviniho s Di Maiom neznamenajú koniec stredopravej koalície.

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi. Zdroj: TASR/Daniel Dal Zennaro/ANSA via AP Photo

Rokovania o novej antiestablishmentovej vláde prichádzajú po tom, ako taliansky prezident Sergio Mattarella pohrozil, že je schopný vymenovať vládu nestraníckych technokratov, ak jednotlivé strany nie sú schopné dospieť k dohode. Avšak po tom, ako ho zástupcovia Hnutia piatich hviezd a Ligy severu informovali o svojom zámere, privolil, že toto rozhodnutie pozdrží.

Mattarella predniesol minulý štvrtok zásadný prejav, v ktorom kritizoval stabilitu v Európe, ale aj samotnú Európsku úniu. Varoval pred rizikami plynúcimi z prípadného oslabovania európskej integrácie. „Európska budova sa otriasa a potrebuje prejsť zásadnou údržbou,“ povedal. Upozornil pritom na príklad z vlastnej krajiny, kde tradičná politika po marcových voľbách úplne opustila scénu.

Podľa najnovších správ môže naozaj medzi oboma protisystémovými stranami čoskoro dôjsť k finálnej dohode. V nedeľu obe zoskupenia informovali prezidenta o tom, že sú schopné predložiť koaličný program a nominovať kandidáta na premiéra. Matteo Salvini, predseda Ligy severu, vyhlásil, že spoločne s Luigim Di Maiom „píšu históriu“. Ak Mattarella prijme ich premiérsku nomináciu, všetko dôležité môže prebehnúť v priebehu niekoľkých dní. Nominant vraj pritom nebude členom ani jednej zo strán budúcej koalície, ale bude mať údajne širokú podporu v domácej aj medzinárodnej komunite.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa obe strany postavia v programovej otázke k riadeniu ekonomiky. Zatiaľ čo Salviniho pravicoví euroskeptici mali v pláne výrazné znižovanie daní, Di Maiovo ľavicové hnutie plánovalo zaviesť nepodmienečný základný príjem. Pre druhú najzadlženejšiu krajinu eurozóny môžu byť rokovania o konkrétnych bodoch kľúčové. Druhým trecím bodom je migračná politika. Hoci sa dajú obe strany označiť za pronárodné, prístup Ligy severu v otázke migrantov je dôraznejší. Zaujímavý je aj plán Ligy severu na zavedenie paralelnej meny. S tým údajne nemá problém ani Hnutie piatich hviezd.

Ak by koaličné rokovania skrachovali, obaja lídri sa vyjadrili, že sú za predčasné voľby. To by mohlo znamenať opätovnú šancu aj pre Silvia Berlusconiho. Matador talianskej politickej scény môže opäť zamiešať karty – milánsky súd totiž v piatok rozhodol, že politik odsúdený pre daňové úniky bude za dobré správanie zbavený posledného roka zo šesťročného zákazu vykonávania verejných funkcií. Berlusconiho trest sa mal pôvodne skončiť až v roku 2019, ale aj napriek tomu výraznou mierou zasiahol do marcových volieb. Ak by Taliansko skutočne dokráčalo k predčasným voľbám, mohol by Berlusconi opäť viesť stranu Forza Italia ako jej právoplatný líder. Mnohými už odpisovaný politik by sa tak mohol znovu vrátiť na výslnie.

K situácii v Taliansku sa vyjadrila aj známa novinárka Tereza Spencerová na Facebooku. Varuje pred koncom starých poriadkov: „Tak Liga severu a 5 hviezd, víťazi talianskych volieb, sa dohodli na koalícii – zhodli sa na zrušení daňových a iných škrtiacich reforiem vrátane zvyšovania veku odchodu do penzie, na zavedení paralelnej meny, ktorá otvára cestu k vystúpeniu z eurozóny, a chcú s Bruselom ,dohodnúť‘ nové fiškálne pravidlá, ktoré by im umožnili zvyšovať výdavky, inak... A okrem toho sa zhodli, že sú jasne proti imigrácii a že aby sa nehádali, premiérom bude prijateľný ,neutrál‘... Než sa k nim pridá ,nesmrteľný‘ Silvio Berlusconi. Nočná mora Bruselu sa zhmotňuje, probruselský prezident Mattarella síce hrozí vypísaním predčasných volieb, ale v tých pre zmenu hrozí, že by súčasní víťazi len získali ešte viac hlasov... Sype sa nám to, sype...“

Zdroj: Facebook/Tereza Spencerova

autor: mak

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

20:15 Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na jeho malijského právnika a podporovateľov.