Svetu hrozí nový konflikt. Varovanie prichádza od šéfa OSN

25. 11. 2017 10:02

Generálny tajomník OSN António Guterres varoval, že nepovolené zbrane v rukách Hizballáhu, ako aj výhražné vyhlásenia tohto libanonského radikálneho hnutia i izraelských predstaviteľov, zvyšujú hrozbu opätovného konfliktu.

Svetu hrozí nový konflikt. Varovanie prichádza od šéfa OSN
Foto: TASR
Popis: Generálny tajomník OSN Antonio Guterres

Guterres v správe predloženej v piatok Bezpečnostnej rade OSN vyzval Hizballáh a Izrael, medzi ktorými vypukla vojna v roku 2006, na zdržanlivosť a vyhýbanie sa provokatívnym vyjadreniam, píše agentúra AP.

V správe šéfa svetovej organizácie sa konštatuje, že naďalej sa pravidelne objavujú obvinenia z dodávok zbraní Hizballáhu, ktoré OSN berie vážne, nemôže ich však nezávisle overiť. Guterres však tiež poukázal na to, že Hizballáh svoje zbrane verejne ukázal a priznáva ich používanie.

Rezolúcia OSN, ktorá ukončila konflikt z roku 2006, požaduje odzbrojenie a demobilizáciu Hizballáhu a všetkých ďalších milícií pôsobiacich v Libanone. Mierové sily OSN (UNIFIL) s 10.700 príslušníkmi majú tiež monitorovať zónu pri izraelskej hranici, kde má Hizballáh zakázané držať zbrane.

Guterres uviedol, že Izrael informoval UNIFIL o údajnej prítomnosti zbraní a infraštruktúry Hizballáhu na troch konkrétnych miestach v danej zóne. Mierové sily však ani pri podrobnom monitorovaní inkriminovaných miest - vzdušným prieskumom, satelitnými zábermi a hliadkami - nenašli dôkazy potvrdzujúce takéto tvrdenia.

Guterres dodal, že napriek "relatívnemu pokoju" na tzv. modrej línii medzi Izraelom a Libanonom je napätie medzi oboma krajinami stále vysoké, pričom ho rovnako znepokojujú pretrvávajúce - a v uplynulých mesiacoch zintenzívnené - prelety izraelských lietadiel nad libanonským územím.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…