Švédsko chce vytvoriť agentúru, ktorá má chrániť voľby pred vplyvom z Ruska. Ruky preč, hrmí premiér

21.1.2018 6:00

Švédsky predseda vlády Stefan Löfven oznámil, že nechá vytvoriť novú vládnu agentúru, ktorá by mala občanov tejto severskej krajiny chrániť pred dezinformáciami zo zahraničia a zachovať tak demokratické rozhodovanie bez toho, aby sa doň niekto vkrádal. Informuje o tom server EUobserver.

Švédsko chce vytvoriť agentúru, ktorá má chrániť voľby pred vplyvom z Ruska. Ruky preč, hrmí premiér
Foto: TASR
Popis: Stefan Löfven

Švédi majú obavy z toho, že zahraničné štáty sa pokúsia ovplyvniť priebeh tamojších demokratických volieb. Hlavnú hrozbu podľa premiéra Stefana Löfvena predstavuje Rusko, ale údajne nemožno vylúčiť, že by sa o absolútne neprijateľné ovplyvňovanie demokratických volieb vo Švédsku mohli pokúsiť aj iné krajiny. Okrem agentúry na ochranu pred dezinformáciami preto dostanú viac peňazí aj švédske tajné služby.

„Odkazujem komukoľvek, kto uvažuje o tom, že sa pokúsi ovplyvniť voľby v našej krajine: Ruky preč!“ vypálil švédsky premiér.

Löfven chce o šírení dezinformácií hovoriť aj s členmi ostatných politických strán. Nevynechá ani novinárov a prevádzkovateľov sociálnych sietí. V neposlednom rade švédsky premiér verí, že v boji s dezinformáciami pomôže Švédom ich vzdelanie.

Šírenie dezinformácií však nie je jedinou hrozbou, ktorú musí EÚ riešiť. Bezpečnostnou výzvou pre celé spoločenstvo je aj vojna, ktorú vedie Rusko na východe Ukrajiny. „Ruská akcia na Ukrajine ohrozuje európsky systém bezpečnosti tak výrazne, ako sme to za uplynulých 25 rokov nevideli,“ uviedol Löfven. To je tiež dôvod, prečo bude Švédsko aj naďalej podporovať sankcie EÚ voči Rusku.

Táto vojna však podľa Stefana Löfvena nemení nič na tom, že EÚ musí udržiavať vzťahy s Ruskom.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

17:00 Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

Nemecké provládne médiá sa zaoberajú zakrývaním vplyvov migračnej politiky otvorených dverí kancelár…