Švédi nezvládajú platiť migrantov, potom končia na ulici. A taký to bol slávny sociálny systém...

11. 12. 2017 7:00

Americký publicista a spisovateľ Bruce Bawer poukazuje na švédsky sociálny systém, v ktorom sú údajne uprednostňovaní migranti pred rodenými Švédmi. Tí pritom do systému každoročne prispievajú pomerne vysoké sumy.

Švédi nezvládajú platiť migrantov, potom končia na ulici. A taký to bol slávny sociálny systém...
Foto: Vít Hassan
Popis: V juhošvédskom meste Malmö
reklama

„Hlavný dôvod, prečo chodí do Švédska toľko legálnych aj nelegálnych migrantov, spočíva v štedrom sociálnom systéme, ktorý ich uprednostňuje pred rodenými Švédmi. Tí platia vysoké dane a vždy za to mali k dispozícii adekvátne služby v oblasti zdravotníctva, dôchodkov atď. Ale od chvíle, keď vlády otvorili bránu masovej migrácii, sa všetko zmenilo práve v neprospech domáceho obyvateľstva,“ konštatuje autor bestselleru While Europe Slept z roku 2006.

Bawer upozorňuje na neudržateľnosť situácie, keď štát prostriedky z vreciek daňových poplatníkov prerozdeľuje predovšetkým medzi migrantov, ktorí však sami do sociálneho systému nijako neprispeli. „A je to o to horšie, že podstatná, multikultúrnou propagandou od detstva spracovaná časť Švédov berie tento stav ako samozrejmosť. Milióny ľudí vo Švédsku sa tak neodvažujú požadovať to, čo im z logiky veci patrí,“ čuduje sa americký autor.

Ako jeden z príkladov nespravodlivosti uvádza Bawer opatrenie v diecéze Göteborg, kde budú v období od polovice decembra do polovice marca miestne kostoly k dispozícii bezdomovcom. Nie však z radov rodených Švédov, ale len bezdomovcom s prisťahovaleckými koreňmi. „Inými slovami, táto iniciatíva je síce platená z vreciek švédskych daňových poplatníkov, ale rodení Švédi na pomoc nemajú nárok.“

Podobných bizarných opatrení sa vo švédskom sociálnom systéme vyskytuje viac. „Napríklad vlani na jeseň sa v médiách objavili informácie, podľa ktorých niektoré obce v krajine preferujú v rámci bytovej politiky migrantov pred rodenými Švédmi. Skrátka, keď prišli migranti, dali im byty a rodení Švédi, ktorí na byty čakali mnoho mesiacov aj rokov, mali smolu. V krajine sa zdvihla vlna odporu, ale bola zbytočná. V parlamente schválili zákon, podľa ktorého možno prideľovať byty migrantom prednostne,“ pokračuje.

„V dôsledku týchto opatrení čoraz viac rodených Švédov musí žiť na ulici. Obdobná situácia panuje aj vo väčších mestách Nórska či Dánska. Nič také by sa pritom nemuselo diať, pretože škandinávske sociálne systémy fungovali úspešne. Ľudia síce platili vysoké dane, ale mali za to istoty pre prípad, že prídu o zamestnanie či dlhodobo ochorejú. S otvorením hraníc migrantom sa bohužiaľ všetko skončilo. Napriek tomu sú však rodení Švédi ďalej nútení prispievať do systému rovnako vysoké sumy. Aj keď z toho často nič nemajú,“ uzatvára Bawer.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Novým predsedom Mosta-Híd je Sólymos. Bugár: Keď budú chcieť, pomôžem

14:22 VIDEO Novým predsedom Mosta-Híd je Sólymos. Bugár: Keď budú chcieť, pomôžem

Novým predsedom mimoparlamentnej strany Most-Híd je bývalý minister životného prostredia László Sóly…