Sulíkovi záleží na bohatstve podnikateľov, ktorých zisky stoja na nízkych mzdách a zlých pracovných podmienkach, vyhlásil Fico. Ak sa spoja SaS, OĽaNO a Sme rodina, budú to presadzovať

26. 11. 2017 18:05

Svojimi vyjadreniami o zrade záujmov slovenských kamionistov Richard Sulík (SaS) potvrdil, že neprekročil hranice bruselského baru. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na nedeľné vystúpenie predsedu opozičnej strany SaS v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Sulíkovi záleží na bohatstve podnikateľov, ktorých zisky stoja na nízkych mzdách a zlých pracovných podmienkach, vyhlásil Fico. Ak sa spoja SaS, OĽaNO a Sme rodina, budú to presadzovať
Foto: Dominik Földes
Popis: Robert Fico
reklama

„Najnovší prípad z minulého týždňa, keď v Belgicku zadržali 100 kamiónov slovenskej firmy na základe sťažností jej rumunských zamestnancov na zlé pracovné podmienky, jasne ukázal, koho záujmy vlastne Richard Sulík obhajuje,“ uviedol Fico v tlačovom vyhlásení.

„Sú to na Slovensku založené schránkové firmy s majiteľmi v západnej Európe, ktorých jediným cieľom je zamestnať Rumunov a Bulharov, aby za slovenskú minimálnu mzdu pracovali na území Belgicka, prípadne ďalších západoeurópskych krajín,“ poukázal premiér s tým, že jediní, kto má z toho osoh, sú belgickí, holandskí či nemeckí majitelia takýchto schránkových firiem.

Fico odmietol Sulíkovu kritiku, že by sa sklonil pred francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Naopak, podľa neho súhlasil s legislatívnou zmenou, ktorá aj na Slovensku umožní reálne bojovať proti dovozu lacných cudzincov, ktorých aj firmy na Slovensku využívajú ako otrokov, aby tak zhoršovali pracovné podmienky pre občanov Slovenska vrátane zhoršovania platových podmienok.

Fotogaléria: - Premiér na nočnej zmene

Robert Fico na nočnej smene v spoločnosti IAC Grou...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...
Robert Fico počas nočnej zmeny v Automobilovom pri...

„Richard Sulík pred slovenskou verejnosťou jasne ukázal, že mu záleží na bohatstve cudzích i domácich podnikateľov, ktorých miliónové zisky stoja na nízkych mzdách a zlých pracovných podmienkach radových pracujúcich ľudí. Toto je politika, ktorú bude presadzovať každá vláda, v ktorej sa spojí SaS, OĽaNO a Sme rodina,“ vyhlásil premiér.

Sulík podľa jeho slov ukázal svoju škodoradosť aj pri hodnotení hlasovania o umiestnení liekovej agentúry. „Ak by bol Richard Sulík premiérom, tak by sa "vďaka" jeho politike o Slovensku ani len neuvažovalo,“ doplnil Fico.

Sulík v RTVS uviedol, že súhlasí s premiérom, že pri rozhodovaní o presídlení Európskej liekovej agentúry (EMA) si veľkí hráči urobili s malými hráčmi čo chceli. „Bolo by dobré, keby premiér na toto pamätal aj vtedy, keď tam v predklone robí ústupky francúzskemu prezidentovi Macronovi v Salzburgu, kde zradil záujmy slovenských autodopravcov,“ kritizoval Sulík s tým, že ide o konkrétnu smernicu, pri ktorej sa zmenil postoj slovenskej vlády. „Tu je výsledok. Ani len tie hlasy z Paríža sme nedostali,“ konštatoval Sulík, že Francúzsko nepodporilo Slovensko pri hlasovaní o EMA.

Zlízol si to aj Matovič

Vyhlásenia Igora Matoviča (OĽaNO), že Smer-SD skopíroval návrhy jeho hnutia, sú zavádzaním verejnosti. Uviedol to tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR v reakcii na nedeľný brífing Matoviča k nočnej zmene premiéra Roberta Fica.

„Igor Matovič, tak ako je už jeho zvykom, opäť alibisticky zavádza verejnosť, že vraj Smer skopíroval návrhy jeho hnutia,“ reagoval ÚV SR. „Je zaujímavé, že OĽaNO prichádza s "geniálnymi" nápadmi, len keď je v opozícii, ale keď je súčasťou vládnej koalície, nič pre ľudí neurobí,“ podotkol.

Matovič na brífingu povedal, že Robert Fico sa dopustil dvoch zrád na pracujúcich. Prvej tým, že za desať rokov vládnutia si ich nevšimol, že pracujú po nociach "za almužnu" a počas sobôt a nedieľ bez príplatkov. Druhá zrada mala byť v tom, že nedovolil poslancom Smer-SD podporiť opozičný návrh, ktorý riešil túto problematiku.

„Každopádne, my sme veľmi radi tomu, že sa ľady hýbu, aj keď je to nepríjemné pracovať s tým, že vám premiér verejne nadáva do bláznov a polobláznov a na druhej strane si kopíruje od vás návrhy a predkladá ich,“ kritizoval opozičný líder.

Zvýšenie príplatkov za nočnú prácu, počas sobôt, nedieľ a sviatkov je časť opatrení koaličného sociálneho balíčka. Návrh novely zákona už predložili poslanci Smeru-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák, parlament by sa nimi mal zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi.

V novele Zákonníka práce navrhujú od mája budúceho roka zvýšiť minimálnu výšku mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu zo súčasnej sadzby 20 percent na 50 percent sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Príplatok za prácu vo sviatok má vzrásť z 50 percent priemerného zárobku zamestnanca na 100 percent. Zaviesť sa má i nový príplatok za prácu počas sobôt a nedieľ vo výške 100 percent sumy minimálnej mzdy v eurách na hodinu.

Poslanci OĽaNO navrhovali zakotviť do Zákonníka práce, aby mali ľudia automaticky nárok na príplatky za prácu počas víkendu. Plénum Národnej rady SR však právnu normu pri hlasovaní 7. apríla neposunulo do druhého čítania. Poslanci v nej navrhovali, aby mali ľudia v sobotu zo Zákonníka práce automaticky nárok na 50-percentný príplatok a v nedeľu automaticky na základe Zákonníka práce na 100-percentný príplatok za svoju prácu z priemernej mzdy zamestnanca.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Veľké opatrenia polície počas Veľkej noci. Ako a kde budú kontrolovať dodržiavanie obmedzeného pohybu

13:57 Veľké opatrenia polície počas Veľkej noci. Ako a kde budú kontrolovať dodržiavanie obmedzeného pohybu

Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu od 8. do 13. apríla bude musieť každý kontrolovaný občan d…