Sulíkovci šéfa SNS chvália, ale...

5. 3. 2019 14:30

Opozičná strana SaS podporuje návrhy predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) na zníženie niektorých daní a hodnotí ich ako radikálny obrat v pohľade na rozpočtovú politiku štátu.

Sulíkovci šéfa SNS chvália, ale...
Foto: reprofoto RTVS
Popis: Andrej Danko a Richard Sulík
reklama

SaS zároveň očakáva, že predseda parlamentu predloží aj spôsob, ako vykryť výpadok v rozpočte, uviedli v utorok liberáli v komentári zaslanom médiám. 

"Za vlád politickej strany Smer-SD neúnosne narástlo daňovo-odvodové zaťaženie. Konečne sa však na pôde vládnej koalície otvára otázka jeho zníženia," uviedol predseda SaS Richard Sulík. Andrej Danko v piatok (1. 3.) oznámil zámer predložiť na rokovanie parlamentu novely zákonov, ktorými by sa znížila daň z príjmu právnických osôb zo súčasných 21 % na 15 %. Daň z pridanej hodnoty na potraviny a printové médiá by podľa predsedu parlamentu mala klesnúť z 20 % na 10 %. 

Podľa liberálov je návrh na zníženie daní reakciou na rastúce ceny potravín v dôsledku zavedenia osobitého odvodu obchodných reťazcov a nasledovný pokles volebných preferencií národniarov. "V panike teraz ten istý JUDr. Danko navrhuje desaťpercentnú DPH na potraviny," dodal Sulík.

SNS takúto interpretáciu navrhovaných zákonov odmietla a liberálom odkázala, aby sa starali o svoju stranu a neriešili dookola národniarov. "Richard Sulík má paniku, keď sa nám darí znižovať dane ako naposledy, keď sme znížili DPH na ubytovanie a SaS nehlasovala," uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

SaS preferuje návrat k rovnej dani, zrušenie poistnej dane, mimoriadnych odvodov regulovaných subjektov i zjednotenie sadzieb DPH v rozmedzí 15 až 17 percent v závislosti na stave verejných financií a vývoja ekonomiky. "Tento prístup spolu s reformami v zdravotníctve a vo verejnej správe považujeme za systémový a zodpovedný voči občanom i verejným financiám," zdôraznila podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová. 

Koaliční partneri SNS sa k navrhovaným zmenám stavajú rezervovane a žiadajú ich prerokovanie vo vláde. Predseda parlamentu totiž avizoval, že zákony predloží priamo na rokovanie Národnej rady SR. V prípade ich prijatia odhadujú analytici z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť negatívny vplyv na štátny rozpočet predbežne vo výške 1,35 miliardy eur. Plánovaný cieľ vyrovnaného rozpočtu by tak bez ďalších opatrení nebol splnený. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…