Sulík si zapolemizoval na tému EÚ. Vieme, čo sa stalo, keď sa jeho slová dostali k Lajčákovi

    0
    Miroslav Lajčák (Autor: TASR)

    Šéf slovenskej diplomacie v parlamente odpovedal na otázku poslanca Mariána Kéryho (Smer-SD). Toho zaujímal Lajčákov postoj k vyhláseniam europoslanca a šéfa SaS Richarda Sulíka, ktorý podľa Kéryho presadzuje posilnenie kompetencií národných štátov na úkor EÚ. “Sulík dokonca vyhlásil, že netreba za každú cenu, aby bolo Slovensko v jadre EÚ,” povedal Kéry.

    Lajčák reagoval, že rozdielne názory niektorých slovenských politických predstaviteľov či strán k tejto otázke vníma. “Považujeme ich za legitímny príspevok do rozbiehajúceho sa vnútropolitického dialógu na danú tému, ktorý je mimoriadne potrebný,” vyhlásil.

    Podľa jeho slov takéto postupné kreovanie národných argumentačných pozícií a formulovanie národných záujmov zapadá do už prebiehajúcej celoeurópskej diskusie o budúcej podobe Európskej únie 27 krajín.

    “Na to musíme byť pripravení, pretože dynamický vývoj tu na nikoho čakať nebude. Verím tiež, že tento náš vnútropolitický dialóg bude kultivovane a konštruktívne pokračovať, a to so zapojením sa nielen politických subjektov, ale aj ďalšej odbornej verejnosti, resp. čo najširšej občianskej spoločnosti vrátane akademickej sféry,” dodal.

    Sulík nedávno na pôde NR SR vyhlásil, že členstvo v EÚ je pre Slovensko kľúčové, zároveň však dodal, že Úniu treba dostať do lepšej kondície. “EÚ je pre Slovensko veľmi dôležitá, členstvo v Únii je naším kľúčovým záujmom,” tvrdí. Medzi výhodami členstva spomenul napríklad voľný pohyb pracovných síl, spoločnú menu alebo cestovanie bez nutnosti pasu v rámci schengenského priestoru. Samotné vystúpenie Slovenska z Únie by tak krajinu podľa jeho slov poškodilo.

    Čo sa týka scenárov o budúcnosti EÚ v rámci bielej knihy, ktorú pripravil Jean-Claude Juncker, Sulík považuje za správnu cestu pre Slovensko štvrtý scenár – menej, ale efektívnejšie. Navrhoval by teda, aby sa časť kompetencií vrátila členským štátom, ako napríklad životné prostredie či kultúra. Keď si podľa europoslanca zvolia ľudia zlú vládu, budú tieto oblasti na tom horšie, ako keby ich viedla EÚ, ale keď si zvolia lepšiu vládu, budú aj tieto oblasti podľa Sulíka na tom lepšie.

    - Reklama -