Sulík sa pre urážky voči Kuffovi pustil do Havrana. Nebude sa mu to čítať ľahko!

7. 11. 2018 0:00

Kuffu dajte do cirkusu. Pôsobí ako vyšinutý metafyzický predátor. Sulík je zasa trápnučký fašista. Aj toto všetko povedal, prípadne napísal vyštudovaný teológ a publicista Michal Havran. Následný spor, ktorý vyvrcholil verejnou debatou medzi Sulíkom a Havranom, keď mu europoslanec odporučil „menej húliť", teraz pripomenul predseda SaS a to práve v súvislosti s Mariánom Kuffom a rozhodnutím Tlačovo-digitálnej rady Slovenskej republiky.

Sulík sa pre urážky voči Kuffovi pustil do Havrana. Nebude sa mu to čítať ľahko!
Foto: TASR
Popis: Richar Sulík a Michal Havran
reklama

Všetko sa to začalo 7. novembra 2016. Predseda SaS Richard Sulík vo svojom komentári na HNonline.sk hodnotil politickú situáciu v Spojených štátoch amerických a opisoval v ňom možnú výhru republikánskeho kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.

V komentári Sulík písal, že hlavným dôvodom, prečo budú Američania voliť Trumpa, je: „Žijeme v pomýlenom svete prehnanej politickej korektnosti. Bojuje sa za práva všelijakých menšín, za práva migrantov, za zákazy čo len náznaku diskriminácie, proti najmenším prejavom extrémizmu, xenofóbie, rasizmu… S výsledkom, že biely pracujúci heterosexuálny a dane platiaci americký muž je v Amerike najväčším chudákom. A práve títo a ich rodiny zvolia Trumpa.“

Havran: Sulík je trápnučký fašista

Na jeho slová ešte v ten deň reagoval publicista Michal Havran. Na sociálnej sieti napísal: „Mali sme v Európe takých liberálov ako Jorg Haider alebo Pim Fortuyn. Tiež začínali ako psychotickí libertariáni a skončili rovnako ako Richard Sulík ako trápnučkí fašisti.“

Podľa Sulíkových slov počas svojho pôsobenia v politike nepodal žalobu na nikoho, ale na Havrana musel. „Vo svojom statuse ma nazval FAŠISTOM, lebo do jeho videnia sveta nezapadol môj odhad víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách.“ Podľa jeho názoru má teológ moralizovanie v krvi. „Tak ako stúpa jeho hviezda na slovenskom mediálnom nebi, stúpa aj jeho pýcha,“ dodal. Viac sme o tom písali TU.

Menej húliť“

O pár mesiacov neskôr sa Sulík s Havranom stretli zoči-voči v diskusii. Sulík vtedy dokonca povedal: „Pán Havran, menej trávy by vám pomohlo. Menej húliť, to fakt pamäti pomáha.“ „Teraz ste mi tu povedali, že mám fajčiť menej trávy, pán Sulík, a ste s tým v pohode, hej?“ reagoval prekvapený Havran.  Obaja aktéri sa nakoniec ani len nedohodli, čo to fašizmus je. V rozhovore pre Parlamentné Listy následne Sulík povedal, že to Havran nemá v hlave v poriadku. Viac TU a TU.

Sulíkova kritika Havrana

Celú túto situáciu si pripomenul teraz aj samotný predseda najsilnejšej opozičnej strany a to najmä v súvislosti s Havranovými urážlivými slovami voči Mariánovi Kuffovi. Sulík zároveň pripomenul rozhodnutie Tlačovo-digitálnej rady Slovenskej republiky, podľa ktorej je Havranov komentár za hranicou etiky a slušnosti, pričom sa môže „úrovňou i obsahom zaradiť medzi tzv. nenávistné prejavy (hate speech), nie nepodobné v dnešnej dobe, žiaľ, častým fašizoidným prejavom“.

„Michal Havran mňa síce svojho času nazval fašistom, no k mojim textom tlačová rada nepíše, že ide o ´hate speech nie nepodobný fašizoidným prejavom´,“ upozornil na paradox Sulík.

Podľa Sulíka však „takto debatujú len ľudia, ktorí ako jediní majú PRAVDU a vtedy je dovolené všetkých s iným názorom urážať a osočovať“.

„S Kuffom v mnohých veciach nesúhlasím ani ja, ale v živote by som si nedovolil o ňom napísať, že ´pôsobí ako vyšinutý, okrajový blázon, jeho bláboly a hlúposti…´,“ uzavrel europoslanec.

Celý Havranov útok na kňaza Mariána Kuffu, ktorá podľa neho patrí do cirkusu, si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…