Sulík prehovoril o Rusku, Orbánovi a imigrantoch, a hneď sa doňho pustil Poliačik. Ďakujem pánu Bohu, že odišiel, reaguje predseda SaS

18.4.2018 0:00

Napäté vzťahy medzi predsedom SaS Richardom Sulíkom a Martinom Poliačikom pokračujú aj po odchode Poliačika do Progresívneho Slovenska. Najnovšie Poliačik skritizoval Sulíka za jeho výroky o Orbánovi a Rusku, na čo europoslanec zareagoval pre Parlamentné Listy slovami: „Ďakujem pánu Bohu, že sa Martin Poliačik rozhodol opustiť SaS.“

Sulík prehovoril o Rusku, Orbánovi a imigrantoch, a hneď sa doňho pustil Poliačik. Ďakujem pánu Bohu, že odišiel, reaguje predseda SaS
Foto: TASR
Popis: Richard Sulík a Martin Poliačik

Predseda najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík okomentoval výsledky maďarských volieb, v ktorých suverénne vyhral Viktor Orbán so svojou stranou Fidesz.

„Myslím si, že Viktor Orbán nie je zlým dieťaťom Európy a potvrdzuje to aj 50-percentný úspech v Maďarsku, že ľudia ho tam chcú, lebo chápu, že bude bojovať proti migrantom. Keď niekto získa 50 percent, tak sa nedá povedať, že polovica národa sú zblúdilci,“ okomentoval výsledky maďarských volieb pre Trend Richard Sulík.

Podľa Sulíka sa uskutočnili voľby v Maďarsku demokratickým spôsobom napriek kritike niektorých európskych predstaviteľov. „Získal dvojtretinovú väčšinu v maďarskom parlamente a to musia všetci rešpektovať. Časť kritiky, ktorá sa týka toho, že Viktor Orbán odmieta utečenecké kvóty a migrantov, nie je primeraná. Je právo Maďarska si povedať, kto u nich bude žiť a kto nie,“ dodal.

Kritika smeruje aj k pripravovanej legislatíve, ktorá sa týka postihovania mimovládnych organizácií a extra zdaňovania príjmov zo zahraničia. „Nemám tieto zákony presne naštudované. Nevenujem sa maďarskej politike. Myslím si však, že je v poriadku, keď sa demokraticky zvolená vláda rozhodne zaviesť povinnosť, aby neziskové organizácie museli priznať svoje príjmy,“ myslí si europoslanec.

„Viktor Orbán je v prvom rade kritizovaný za to, že odmieta migrantov. V tomto som plne na jeho strane. Uchopil moc v krajine pre to, lebo opozícia je tam veľmi slabá,“ uviedol Sulík.

Kauza Skripaľ: Chýba mi priamy dôkaz, hovorí Sulík

Richard Sulík sa dotkol aj stále aktuálnej témy Skripaľ a postoja Slovenska nevyhostiť ruských diplomatov. „Neviem, či to bol dobrý krok. Som v tom trochu rozpoltený. Kritizovali sme slovenskú diplomaciu, že sme nevyhostili ruských diplomatov, ale zároveň sme čakali, že Veľká Británia predloží nejaké dôkazy, že to boli naozaj Rusi. K tomu však neprišlo,“ povedal líder SaS s tým, že je na pochybách, či vyhostiť diplomatov len na základe toho, že Rusi mali mať motív a vedia vyrobiť Novičok.

„V južnom Anglicku je laboratórium, ktoré vie tiež takýto jed vyrobiť. Nespochybňujem, že to mohlo vyrobiť Rusko, ale chýba mi priamy dôkaz. Veľká Británia je dodnes dlžná dôkazy,“ dodal.

Podľa Sulíka nie je dostatočný dôvod niekoho odsúdiť len za to, že si niekto niečo myslí. Tým sa narúša prezumpcia neviny. „Nie som žiaden rusofil. Rozhodne nechcem Rusov obhajovať. Niekoľkokrát som povedal, že Slovensko patrí do západnej hemisféry, pretože tu je oveľa väčšia miera slobody. Mne sa len nepozdáva, ako ideme bez dôkazov niekoho odsúdiť,“ tvrdí europoslanec, pričom pripomína, že Rusko je naším dôležitým obchodným partnerom.

Predseda SaS na margo hybridnej vojny, ktorú majú viesť Rusi, hovorí, že by nespochybňoval úsudok ľudí. „Vždy sa nájdu konšpirátori, ale celkovo si nemyslím, že náš národ je natoľko hlúpy, že všetci prepadneme nejakej propagande,“ myslí si Sulík.

Európske sankcie voči Rusku podľa neho stratili na sile. „Účinok sa evidentne nedostavil, tak by som skôr hľadal s Ruskom dialóg,“ povedal s tým, že ak by bola celá EÚ jednotná za sankcie, tak by bolo dôležité, aby Slovensko hlasovalo za ich predĺženie.

EÚ by nemala narúšať suverenitu štátov

Kritika Európskej komisie smeruje aj na Poľsko pre jeho zákony o justícii. Sulík si myslí, že by sa nemali Poľsku pozastaviť hlasovacie práva. „Poľsko realizuje niekoľko zmien vo svojej justícii a každá jedna zmena už niekde v krajine EÚ funguje. Bol by som preto veľmi opatrný takto zasahovať do suverenity krajiny,“ hovorí Sulík, pričom pripomína, že v prípade Španielska a zásahu voči katalánskym demonštrantom sa EÚ ani neozvala.

„Členovia Európskej únie sú suverénne krajiny s vlastnou justíciou, s vlastnými demokratickými voľbami, s vlastnou správou štátu a Európska únia by nemala túto suverenitu príliš narúšať,“ uzavrel Richard Sulík.

Nebezpečný svetonázor, odkazuje Sulíkovi Poliačik

Bývalý člen SaS a súčasný člen Progresívneho Slovenska Martin Poliačik reagoval na Sulíkov rozhovor vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook s tým, že Sulík mu ukázal dôvody, ktoré ho potvrdili v jeho rozhodnutí odísť zo strany Sloboda a Solidarita. „Ani si moc neviem predstaviť lepší koncentrát dôvodov, prečo som prestal spolupracovať na tom, aby sa Richard Sulík stal premiérom slovenskej vlády,“ uviedol Poliačik.

Zdroj: Facebook / Martin Poliačik

„Tu už nejde ani tak o mňa alebo môj odchod. Ide podľa mňa o veľmi nebezpečný svetonázor, ktorý Richard, bohužiaľ, začal reprezentovať. Ako ďaleko je od rešpektovania veľkou väčšinou zvoleného Orbána a jeho následných krokov k veľkou väčšinou zvolenému Putinovi a jeho následnej politike?“ pýta sa v komentári diskutujúceho nezaradený poslanec.

Poliačik zároveň vymenoval, čo všetko mu prekáža na slovách Richarda Sulíka. „Vadí mi privieranie očí nad tým, ako Orbán likviduje demokratickú spoločnosť v Maďarsku. Vadí mi snaha o uvoľnenie sankcií voči Rusku. Vadí mi obhajoba podkopávania právneho štátu v Poľsku. Vadí mi lož o porušovaní článkov 123 a 125 Lisabonskej zmluvy. Vadí mi bagatelizovanie hybridnej vojny zo strany Ruska tým, že veď ´každá veľká krajina je pre nás riziko´. Vadí mi tá obsesia odmietaním utečencov, ktorá umožňuje ospravedlňovanie autoritatívnej politiky u našich susedov,“ uzavrel Martin Poliačik.

Zdroj: Facebook / Martin Poliačik

Sulík: Ďakujem pánu Bohu

Na kritiku Martina Poliačika reagoval pre Parlamentné Listy predseda Slobody a Solidarity, ktorý je rád, že Poliačik so svojimi názormi odišiel zo SaS. „Ďakujem pánu Bohu, že sa Martin Poliačik rozhodol opustiť SaS,“ povedal Richard Sulík.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO: Hlina pomenoval strany, s ktorými vylúčil spoluprácu: Kandidátku KDH budeme skladať takto

18:03 VIDEO: Hlina pomenoval strany, s ktorými vylúčil spoluprácu: Kandidátku KDH budeme skladať takto

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vylučuje povolebnú spoluprácu so stranami Smer-SD, ĽSNS a SNS. P…