Sulík pre PL: Kiska má dve možnosti. Hlina robí opičky. Ak si voliči myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými, spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko

17. 7. 2018 0:01

ROZHOVOR Jasné, že ak by Kiska založil stranu alebo by spojil Progresívne Slovensko a Spolu, tak by nám nejakých voličov odobrali, priznáva predseda Slobody a Solidarity Richard Sulík. Ako vníma aktivity iniciatívy Za slušné Slovensko a samotný pokles preferencií SaS? Nechce preto Sulík prehovoriť Kisku, aby vstúpil do SaS?

Sulík pre PL: Kiska má dve možnosti. Hlina robí opičky. Ak si voliči myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými, spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko
Foto: pk
Popis: Richard Sulík.
reklama

Prezident Andrej Kiska na festivale Pohoda povedal, že „treba prevziať moc“. Ako to vnímate?

Ako jeho dobré právo. Keď to povedal, tak mal na to asi dôvod a zrejme aj nejaký plán, ako to urobiť.

Podľa vás je ten plán aký?

Neviem. Ja sa venujem najmä našim plánom, tým, ako bude SaS súčasťou vlády a hlavne tomu, čo budeme robiť, keď už vo vláde budeme, aby sme neskončili ako bývalý minister školstva Peter Plavčan. Ten sa stal ministrom, rok tvoril nejakú reformu, potom ho pre rozkrádačky SNS museli odvolať a nakoniec pani Lubyová hodila jeho reformu do koša. Z toho dôvodu chceme byť od prvého dňa pripravení a realizovať riešenia, o ktorých ľuďom hovoríme. Tomuto sa venujem a toto sú moje témy.

Ak by však prišlo k tomu, že by Andrej Kiska založil stranu alebo by spojil Progresívne Slovensko a Spolu, tak je to pre vás určite dosť silná konkurencia.

Jasné, že je a aj nám nejakých voličov odoberú, ale my sa budeme snažiť našich voličov presvedčiť, že sme lepšia voľba, pretože nekupujú mačku vo vreci. Od nás voliči vedia, čo môžu čakať. Nehovorím, že všetci naši voliči sú so všetkým spokojní, ale majú úplnú istotu, že hovoríme, čo si myslíme a robíme, čo hovoríme.

Prezident zároveň povedal, že treba dostať slušných ľudí do politiky. Teraz nie sú v politike slušní ľudia?

Samozrejme, že nie, pretože sa bavíme o tom, kto tu vládne. Toto celé považujem však za slovíčkarenie. Okolo tohto tancovať je rovnako trápne, ako keď ma išiel pred pár rokmi odvolávať Robert Fico za to, že som povedal, že sme pri referende obsadili v prvom rade okrskové komisie, aby naši ľudia vedeli lepšie ovplyvniť priebeh hlasovania, pričom som chcel dohliadnuť na priebeh hlasovania. Za takúto hlúposť ma išiel Fico odvolávať. Toto je rovnaká hlúposť, a preto nevidím vôbec dôvod to komentovať.

Slovo slušnosť v súčasnosti nabralo celospoločenský význam. Dokonca iniciatíva Za slušné Slovensko pred pár dňami podporila v komunálnych voľbách troch vybratých kandidátov, ktorí sa prihlásili k ich vízii Slušné mestá a obce Slovenska. Viacerí opoziční politici ich za to skritizovali. Čo si o tom  myslíte?

Majú právo takto konať. Možnosť, že sa ktokoľvek môže dostať do politiky, vnímam ako silný znak demokracie. Osobne si však myslím, že hazardujú so svojím politickým kapitálom.

Nenahnevalo vás to? Igor Matovič hovoril, že ich niekto manipuluje.

Nie, nenahnevalo a aj Igor Matovič môže mať výhrady. Jednoducho tu máme slobodu slova. Nemyslím si však, že teraz treba komentovať každý jeden výrok, z ktorých je väčšina nepodstatných.

Niektorí politici však o organizátoroch protestov hovoria, že teraz podviedli ľudí na námestiach. Aj vy ste podporovali protesty. Nevnímate to tiež takto?

Podvod je trochu silné slovo. Je pravdou, že sa niekoľkokrát vyjadrili, že sa nebudú transformovať na politickú stranu a že nevstúpia do straníckej politiky. Koniec koncov to isté spravil aj Andrej Kiska, ktorý sa niekoľkokrát vyjadril, že nevstúpi do straníckej politiky. Ľudia menia názor. Ak to ale niekto vníma ako podvod, tak je to jeho pohľad.

Do komunálnych volieb idete spolu s OĽaNO a s hnutím Sme rodina s konzervatívnym kandidátom Jánom Mrvom. Bolo ťažké pristúpiť na túto požiadavku Obyčajných ľudí?

Vo väčšinových voľbách, ktoré sú navyše jednokolové, musíte robiť kompromisy. V župných voľbách ustúpilo OĽaNO a podporilo Juraja Drobu, ktorý je jasný liberál. V týchto voľbách sme naopak ustúpili my a podporili Mrvu, ktorý je skôr konzervatívnejšie orientovaný. Myslím si, že naši voliči chápu, že musíme spojiť sily a že nie vždy pôjde o liberálneho kandidáta. Najdôležitejšie však je, že SaS dodržuje dohody.

Alojz Hlina vás však tvrdo skritizoval za to, že ste sa s ním nedohodli.

Robí si tam nejaké opičky, ale on je v tomto nepodstatný.

Narážate na jeho kandidátku Caroline Liškovú?

Keď mal Hlina pocit, že musí trieštiť sily, robiť naprieky a správať sa ako bača z Oravy, tak je to jeho vec. On sa sám označuje za baču z Oravy a v tom s ním v plnom rozsahu súhlasím.

Nebolo by riešenie, keby sa pravicová opozícia netrieštila, aj keď KDH nesedí v parlamente?

To sa spýtajte pána Hlinu, prečo robí stále naprieky. Ja vám na to neviem odpovedať.

Takže ste sa s ním nerozprávali?

Ja som sa s ním nerozprával, pretože pán Mrva je kandidát OĽaNO a tí organizovali celú dohodu. Igor Matovič rokoval s Alojzom Hlinom, nie ja.

Uvažovali ste aj o podpore pre Václava Miku? Igor Matovič povedal, že s jeho podporou nesúhlasila jedna strana spomedzi vás – OĽaNO, SaS, Sme rodina.

Na našej strane to určite nezlyhalo, ale ani neviem, že to Matovič vôbec povedal. Navyše v čase, keď nebol ešte pán Mrva známy ako kandidát Obyčajných ľudí, tak sa ma nejaký redaktor pýtal, či by som si vedel predstaviť podporu pánovi Mikovi. Povedal som áno, pretože je to zdatný manažér a dobre viedol aj RTVS. Ale ako som už povedal, pre nás sú dohody sväté, a preto je náš kandidát Ján Mrva.

Nemôžu sa vaši voliči prikloniť k liberálnejšiemu kandidátovi Matúšovi Vallovi, ktorého podporuje Progresívne Slovensko?

Naši voliči majú vlastnú hlavu a vlastný názor. Z toho dôvodu podporia toho, koho uznajú oni za vhodného kandidáta. My hovoríme, že podporujeme kandidáta Mrvu a tam sa to končí. Nejdem našim voličom nič prikázať a ani zakázať.

Nehrozí, že by ste na takýchto dohodách strácali percentá?

Nie. Práve preto, že majú naši voliči vlastnú hlavu, tak veľmi dobre chápu, čo znamenajú dohody pred voľbami. Nemám najmenšie obavy, že by to čo i len jeden náš volič nepochopil.

Ak sa pozrieme na preferencie, tak sa podľa posledného prieskumu agentúry Focus pohybujete na úrovni 12 %, zhruba toľko ste dosiahli aj v parlamentných voľbách v roku 2016. Mali ste však aj oveľa väčšie preferencie. V prieskume AKO ste z májových 16,7 % klesli na 15,5 % v júni. Čomu to prisudzujete?

Po prvé, ide o štatistickú odchýlku. Po druhé, netreba preceňovať preferencie. Pozrite sa, aké boli preferencie tesne pred parlamentnými voľbami v roku 2016. Mali sme päť percent a výsledok bol nakoniec 12,1 percenta.

Navyše vychádzam z toho, že nám nové strany odoberú časť voličov. Takých, ktorí si myslia, že musíme robiť migrantov šťastnými. Tí aj spravia lepšie, ak budú voliť Progresívne Slovensko.

V decembri ste však pre Parlamentné Listy povedali, že vôbec nemáte obavy, že by vám mohli brať progresívci spolu s Miroslavom Beblavým hlasy voličov.

Ako som povedal, zatiaľ sme v nejakej štatistickej odchýlke a netreba preceňovať prieskumy. Až vo voľbách zistíme, či a koľko nám odobrali hlasov. A ak by nám aj mali nejaké hlasy odobrať, tak sú to tí, ktorí si myslia, že migranti sú obohatenie pre našu krajinu.

Hovorilo sa o vás ako o budúcom premiérovi, teraz sa začína rozprávať ako o budúcom premiérovi o Andrejovi Kiskovi. Vaša ambícia teda klesla?

Moja ambícia je taká, že ak dajú voliči mandát mne, tak to budem robiť a ak ju dajú niekomu inému, tak sa preto nezastrelím. Premiér bude predseda najsilnejšej koaličnej strany. Hovoril som to aj pred voľbami v roku 2016, keď bol veľký ošiaľ z Radoslava Procházku.

Som veľmi prekvapený, ako si ľudia myslia, že po ničom inom v živote netúžim ako po premiérskej stoličke. Nie som Andrej Danko. Som v politike desať rokov. Na Slovensku máme jednu poctivú, na dobrých základoch postavenú, etablovanú stranu, čo vôbec nie je maličkosť. Ak mi voliči dajú dôveru, tak to budem s plným nasadením robiť. Momentálne robím všetko pre to, aby som bol na to dobre pripravený.

Vy ste sa vyjadrili, že keď Andrej Kiska pôjde do straníckej politiky, tak by bol rozbíjač pravice.

Áno, v prípade, že založí vlastnú stranu. Máme tu dve nové strany – Progresívne Slovensko a Spolu, a ak by Andrej Kiska založil novú stranu, tak to bude len ďalšie trieštenie pravicových síl. Čo je to iné ako rozbíjač pravice?

Nechcete sa s ním rozprávať, aby ste ho prehovorili, nech vstúpi do SaS?

Vidím dve alternatívy pre Andreja Kisku – buď založí vlastnú stranu, alebo spojí dve spomínané nové strany. Môj názor je, že spojiť tieto dve strany dáva zmysel. Ak bude takýto projekt s Andrejom Kiskom úspešnejší vo voľbách ako SaS, tak je prirodzené, že Kiska bude premiérom a SaS bude súčasť tejto vlády.

Nepochová to SaS?

Sme najsilnejšia opozičná strana. Vy si myslíte, že nás projekt s Kiskom stiahne na tri percentá?

A po dvoch volebných obdobiach?

Vy chcete odo mňa naozaj vedieť, čo bude za osem rokov? Z dlhodobého hľadiska sme všetci mŕtvi.

Smer tu vládne desať rokov. Tak preto sa pýtam aj na takúto budúcnosť.

SaS existuje desať rokov. Pozrite si iné strany, ktoré sa takého veku ani len nedožili. Robíme všetko pre to, aby SaS bola dlhodobo úspešný projekt. Už tu prišla veľká hviezda Lipšic, po ňom Procházka, teraz ďalšia hviezda. Prečo by sme sa mali plašiť? Sú to plytké úvahy ľudí, ktorí nemajú páru o tom, ako sa zakladá a buduje politická strana. My už máme svoje odžité.

Čo sa týka spomínaných preferencií, tak nie je dôvodom poklesu aj to, že ste nevyužili dostatočne potenciál po udalostiach, ktoré nastali po vražde Jána Kuciaka?

Preferencie sú veľmi vrtké a zradné. Juraj Droba nebol ani v jednom prieskume na prvom mieste a aj tak vyhral župné voľby. Jediné, čo je pre mňa zásadné, sú volebné výsledky.

Bez ohľadu na preferencie si myslíte, že ste spomínaný kapitál využili dostatočne?

Myslím si, že sme robili to, čo sa na opozičnú stranu patrí. Na dennej báze sme mali tlačové besedy. Keby sme však tancovali okolo toho ešte viac, tak by ste sa ma teraz pýtali, či to nepovažujeme za hyenizmus. Takto sa ale politika nerobí.

Dôležité je podľa mňa mať zmysluplný program. Za posledný rok sme pripravili osem reformných diel. S týmto sa postavíme pred našich voličov, ktorí tak budú vedieť, čo budeme robiť s krajinou, keď nám zveria moc. Takto by podľa mňa mala fungovať politika a nie na základe prieskumov či populistických tém. My robíme politiku poctivo bez ohľadu na to, koľko percent získame.

Možno je to iba môj subjektívny pocit, ale myslím si, že SaS nediktuje témy. Napríklad Smer povie dôchodkový strop a všetci to komentujú. Kotlebovci chceli sprísnenie interrupcii – tiež. S exekučnou amnestiou prišla Sme rodina. Je teda téma, ktorú by otvorila za posledného pol roka SaS a ktorú by všetci komentovali?

Áno, rozkrádačky z audiovizuálneho fondu pri tvorbe filmov.

To je skôr upozornenie na problém ako téma.

Ja si ale nemyslím, že toto má byť gro politiky. V medzivolebnom období je dôležitá príprava na vládnutie, aj preto sme sa vôbec napríklad nevyjadrili k téme interrupcií.

Kritizovali ste však aj zatváranie obchodov počas sviatkov. Podľa najnovšieho prieskumu takmer 90 % Slovákov súhlasí so zatvorením obchodov počas Vianoc a Veľkej noci a 80 % počas sviatkov. Stále trváte na svojej kritike?

Áno, pretože to obmedzuje slobodu jednotlivca. Prečo by mal štát zakazovať niekomu, kto má predajňu, kedy ju má mať zavretú. A prečo mne ako zákazníkovi zakazuje, že tam nesmiem ísť nakupovať? Nevidím na to dôvod. Kto chce ostať doma, nech ostane. Kto chce ísť do prírody, tak nech ide. Ak chceme hovoriť, že musíme chrániť predavačky, tak buďme dôslední a chráňme aj čašníčky, zdravotné sestry či uvádzačky v kinách.

Toto je jedna z tých tém, ktoré sme otvorili. Ďalšia je odvodový bonus, o ktorom sa široko začalo rozprávať práve tento polrok. Nie je to teda tak, že by sme neotvárali žiadne témy, ale nepovažujem to v medzivolebnom období za kľúčové.

Zdá sa, že už sa začala v plnom prúde volebná kampaň na prezidenta. Vy ste podporili pána Mistríka. Nie je možno chyba, že je nestranícky kandidát?

Bolo to jeho rozhodnutie. Už v decembri mi oznámil, že chce kandidovať, na čo som mu povedal, že je to výborný nápad a že keď dozreje čas, tak budem rád, keď ho SaS podporí. Tak sa aj stalo a teraz ho chceme podporiť natoľko, aby bol aj zvolený.

Prečo ste sa rozhodli práve pre neho?

Je veľmi sčítaný a má jasný, pevný názor k všetkým dôležitým veciam. Zároveň má ohromný príbeh a je to poctivý, slušný človek, ktorý v zásadných veciach neotáča.

Podľa vás ma teda aj šancu uspieť?

Ešte nevieme, kto sa všetko prihlási, ale spomedzi tých, ktorí chcú zatiaľ kandidovať, má najväčšie šance.

Budúci rok sú okrem prezidentských volieb aj voľby do Európskeho parlamentu. Uvažujete, že budete opäť kandidovať?

Je to jedna z dvoch možností. Prvá je opäť kandidovať, druhá nekandidovať. Nie som ešte rozhodnutý, ale chcem sa rozhodnúť pomerne skoro, možno do jesene.

Po parlamentných voľbách ste sa rozhodli ostať v Európskom parlamente s tým, že to strane pomáha. Ešte stále to hodnotíte rovnako?

Stranícky záujem je u mňa na prvom mieste, takže áno. Keď som kandidoval prvýkrát do Európskeho parlamentu, tak SaS bola na 3,9 % v preferenciách. V parlamentných voľbách v roku 2012 sme mali 5,9 % a v 2016, dva roky po mojej kandidatúre v eurovoľbách, sme mali 12 %. Nedá sa teda povedať, že by moje členstvo v Európskom parlamente poškodilo strane.

Veľakrát vás za to kritizoval napríklad Robert Fico, ktorý hovoril, že ste v Bruseli odtrhnutý od reality.

To je ten človek, ktorý hovoril, že v roku 2014 nebude v politike a že v roku 2010 bude diaľnica do Košíc? O tomto človeku hovoríte? Fakt nevidím dôvod komentovať výroky tohto politického stroskotanca.

Ako by ste teda okomentovali vládu Petra Pellegriniho?

Musia ukázať, či myslia vážne tú očistu. Veľmi pokútnym spôsobom sa v stredu schválil viac ako miliardový nákup stíhačiek. Podklady boli k dispozícii menej ako 24 hodín. Ako mám toto okomentovať? To je z dažďa pod odkvap. Rovnaké metódy mal aj Fico.

Zároveň chcem dodať, že SNS má rýchlejší nábeh na kradnutie ako Smer v roku 2006, keď sa prvýkrát dostal do vlády.

SNS ste dokonca vylúčili aj z povolebnej spolupráce. Nie je to predčasné?

Nemôžeme privierať oči. Dlho sme pripúšťali, že SNS je jeden z našich možných koaličných partnerov. Ale po tom, čo tu nastvárali? Veď si pozrite pani Matečnú. Ona nespadla z neba, ona bola šéfkou pozemkového fondu. Gajdoš a ministerstvo obrany je ďalší dôkaz. My sme slušná strana. Keď sme vylúčili Smer pre ich rozkrádanie, tak nemôžeme pri obdobnom rozkrádaní zatvárať oči.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…