Sulík o Ficovi: Predvádzal nechutné divadlo. V hlbokom predklone sľúbil všetko, čo si francúzsky prezident želal, a zradil aj slovenských dopravcov

26.11.2017 13:40

Menovať tieňovú vládu je podľa šéfa slovenských liberálov a europoslanca Richarda Sulíka zatiaľ predčasné. Ponuky od Igora Matoviča na jej vytvorenie dostala SaS v minulosti viackrát, ale odmietla ich s tým, že do volieb ešte zostáva veľa času. Sulík sa takto vyjadril v relácii televízie TA3 V politike. Europoslanec hovoril tiež o integrácii EÚ a pripomenul, že štáty majú právo odmietnuť migrantov, ak nejde o ľudí s právom na azyl.

Sulík o Ficovi: Predvádzal nechutné divadlo. V hlbokom predklone sľúbil všetko, čo si francúzsky prezident želal, a zradil aj slovenských dopravcov
Foto: TASR
Popis: Richard Sulík
Šéf SaS nepovažuje vytvorenie tieňovej vlády v súčasnosti, viac ako dva roky pred voľbami, za zmysluplný krok. Podľa Sulíka treba ponúknuť ľuďom „obsahy“ a spresnil, že ide o predstavenie konkrétnych reforiem. Europoslanec pripomenul návrh na riešenie situácie v sociálne vylúčených spoločenstvách, s ktorým prišla SaS v polovici novembra. 
 
„Keby išlo o tieňovú vládu, tak ju postavíme už zajtra,“ povedal Sulík s tým, že SaS má dostatok odborníkov na to, aby mohla predstaviť tieňových ministrov. Napriek nesúhlasu s predstavením tieňovej vlády tak skoro pred parlamentnými voľbami šéf liberálov uviedol, že je to právo hnutia OĽaNO vymenovať tieňových šéfov rezortov. 
 
 
Matovičov tieňový kabinet. Zdroj: TASR
 
Sulík ďalej uviedol, že do volieb by mala každá strana ísť samostatne a koalície by sa podľa neho mali uzatvárať až po voľbách. SaS má však jasno v tom, s kým by do koalície celkom určite nikdy nevstúpila. „Každá strana je v koalícii prijateľná okrem Smeru a Mariana Kotlebu,“ vyhlásil rozhodne Sulík. 
 
Najnovší prieskum verejnej mienky, ktorý sme priniesli podrobne TU, ukazuje, že podpora SaS u voličov rastie. Podľa Sulíka je v tomto smere dôležitý trend, v ktorom podpora liberálov stúpa, zatiaľ čo Smer podporu u voličov podľa prieskumu postupne stráca. 

Zdrap papiera a Danko v Moskve

Deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov, ktorou sa Slovensko pridalo k novej bezpečnostnej iniciatíve v Európskej únii, označil Richard Sulík veľmi nelichotivo. „Vnímam to ako zdrap papiera. Je to nič nehovoriaca deklarácia,“ skritizoval Sulík. 
 
Zdrap papiera z deklarácie urobil podľa Sulíka predseda Národnej rady SR Andrej Danko, keď odcestoval na oficiálnu štátnu návštevu Moskvy. „Tu len vidieť tú krátkozrakosť zahraničnej politiky Andreja Danka, že sa chodí zaliečať do ruskej Dumy,“ povedal europoslanec. 
 
O bezpečnostnej politike EÚ, samostatnej ochrane hraníc a spolupráci s NATO Sulík uviedol, že Európska únia si musí vedieť sama ochrániť svoje vonkajšie hranice. „Nepovažujem za správne, aby NATO išlo chrániť vonkajšie hranice EÚ,“ uviedol Sulík s tým, že NATO považuje za mierový pakt určený na ochranu členských štátov v prípade útoku. 
 
Tlak USA na to, aby krajiny EÚ prispievali aspoň určené dve percentá hrubého domáceho produktu na obranu, je podľa Sulíka pochopiteľný. V tejto súvislosti europoslanec pripomenul, že nejde o peniaze, ktoré by išli do pokladnice NATO, ale o záväzok, že na rozpočet ministerstva obrany každej z členských krajín NATO pôjdu aspoň dve percentá HDP. Tento záväzok plní len máloktorá krajina Severoatlantickej aliancie. 

Transportéry pre armádu

Členstvo Slovenska v NATO považuje líder SaS za správne, ale o miliardovom nákupe obrnených transportérov pre slovenskú armádu si myslí svoje. „Ideme objavovať koleso nanovo,“ povedal Sulík s tým, že by sme mali kúpiť najlepšie existujúce riešenie na trhu, a nie sa spoliehať na to, že sa postavia na Slovensku. 
 
Sulík nechápe, prečo rezort obrany pod vedením SNS robí také tajnosti okolo nákupu osemdesiatich osemkolesových obrnených transportérov. „Viete, prečo sa tam robia také tajnosti? Aby sa tam mohli robiť kšefty, a keď vidím, koho si pán Danko dosadil na ministerstvo obrany, tak ma toto tajnostkárstvo vôbec neprekvapuje,“ vyhlásil šéf slovenských liberálov. 
 
Obstarávanie osemkolesových obrnených transportérov pre slovenské ozbrojené sily už je za nami, ale štyristo vozidiel typu 4 x 4 má byť ešte predmetom tendra. Danko v relácii TA3 týždeň pred Sulíkom vyhlásil, že jeho strana chce zabrániť v práci lobistickým skupinám, a ako argument používal to, že až 70 percent komponentov na obrnené transportéry by malo byť vyrobených na Slovensku. 
 
 
„No jasné, pobavil som sa teraz strašne. Andrej Danko chce zabrániť lobingu, super,“ povedal Sulík s dávkou irónie v hlase. Ak by chcel Danko zabrániť lobingu, tak by podľa Sulíka zariadil, aby bolo na nákup všetkých obrnených transportérov vypísané riadne výberové konanie a aby bolo čo najviac dokumentov o ňom odtajnených. „Práve toto sa nestalo,“ pripomenul europoslanec. 

Prezident, EÚ a migranti

O prejave prezidenta Andreja Kisku na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu Sulík povedal, že všetci vieme, aký je názor prezidenta na EÚ. „Nepovažujem to za nijakú tragédiu. Skôr za prepásnutú príležitosť povedať aj to, že EÚ by sa mala spamätať. Nemôže takto ďalej fungovať,“ uviedol europoslanec. 
 
Pred prebiehajúcou centralizáciou moci v takzvanom jadre EÚ Sulík varuje. „Robert Fico tým síce doslova otravuje národ už pol roka a rozpráva, že sa musíme stoj čo stoj integrovať, a ja hovorím, že integrujme sa tam, kde je to výhodné. Ak ide napríklad o ochranu spoločných schengenských hraníc, ale ak by mali slovenskí investori ručiť za talianske banky, tak s tým jednoznačne nesúhlasím. Naopak, tvrdím, že Brusel by mal nejaké kompetencie vrátiť,“ dodal líder SaS. 
 
Postoj liberálov k migračným kvótam a prijímaniu migrantov sa podľa Sulíka nemení. „My sme zásadne proti migračným kvótam. Právo na azyl má možno jeden zo sto. Ostatní utekajú za lepším životom. To je legitímne, ale z našej strany je legitímne ich sem nepustiť,“ upozornil. 
 
Podľa Sulíka by bolo riešením vybudovať na severe Afriky záchytné tábory, v ktorých by úradníci EÚ rozhodovali o tom, či majú alebo nemajú jednotliví žiadatelia právo na azyl v členských krajinách Únie. 

Nechutné divadlo

Reč v nedeľnej diskusii na TA3  bola aj o neúspešnej snahe Slovenska v boji o získanie sídla Európskej liekovej agentúry. Tá sa pre brexit sťahuje z Londýna a napriek snahám Bratislavy bude nakoniec v Amsterdame. Holandsko tak bude hostiť už tri agentúry EÚ. 
 
Sulík pripomenul, že nám v boji o liekovú agentúru nedalo hlas ani Francúzsko, a to napriek snahám Roberta Fica na stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Salzburgu. „Nechutné divadlo, ktoré tam predvádzal, a v hlbokom predklone mu tam sľúbil všetko, čo si francúzsky prezident Macron želal. Okrem iných zradil Robert Fico v Salzburgu slovenských dopravcov,“ povedal Sulík. 
 
 
Líder liberálov pripomenul, že Slovensko odmietalo smernicu o vysielaní pracovníkov, ale predseda vlády sa podľa neho na stretnutí s Macronom otočil. „Jednoducho ich zradil, lebo sa chcel zapáčiť francúzskemu prezidentovi. V hlbokom predklone predvádzal nechutné submisívne divadlo a tu je výsledok. Ani len hlas Francúzska sme nedostali na liekovú agentúru,“ zopakoval Sulík. 
 
 
Emmanuel Marcon a Robert Fico. Zdroj: TASR
 
„Slováci majú na to, aby boli úspešnou krajinou, ale nemôžu mať takéto strašné vedenie, aké má teraz,“ dodal europoslanec. Navyše priznal, že by sa do väčšieho odovzdávania právomocí Bruselu nehrnul tak, ako to robí Robert Fico. 

Bez Ruska sa...

Na záver Sulík uviedol, že podľa neho by sa mala EÚ snažiť o korektné vzťahy s Ruskom a mala by sa zamyslieť aj nad sankciami. V tejto súvislosti povedal, že ak bude Brusel trvať na sankciách, tak nie je možné, aby dochádzalo k dohodám, ako je to v prípade plynovodu Nord Stream, na ktorom napriek sankciám spolupracuje Nemecko s Ruskom. 
 
„EÚ by mala byť jednotnejšia a povedať, že majme záujem na korektných vzťahoch (s Ruskom),“ myslí si europoslanec. Na druhej strane Sulík pripomenul, že jednoznačne nesúhlasí s anexiou Krymu, ktorá bola v rozpore s medzinárodným právom. 
 
Moskvu Sulík označil za kľúčovú pri riešení sýrskeho konfliktu. „Bez Ruska sa neskončí vojna v Sýrii a je v eminentnom záujme EÚ aj Slovenska, aby sa skončila,“ uviedol nakoniec. 
 
Celú reláciu nájdete v archíve TA3
 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

14:25 Dôchodkový strop Smeru. Most a SaS o tom nechcú počuť. Matovič chce zmenu podľa počtu detí

Koaličná strana Smer-SD je pripravená s politickými stranami rokovať o návrhu zastropovania veku odc…