Sulík a Kollár porážajú Fica, odhaľuje prieskum

29. 12. 2016 15:30

Dohára mu svieca alebo dokáže úspešne reštartovať stále najpopulárnejšiu stranu na domácej politickej scéne? Hoci Robert Fico hodnotí končiaci sa rok 2016 viac ako pozitívne, voliči majú, zdá sa, trochu iný názor.

Sulík a Kollár porážajú Fica, odhaľuje prieskum
Foto: TASR
Popis: Robert Fico
reklama

Čaká ho podobný osud ako jeho premiérskeho predchodcu Vladimíra Mečiara? Tak ako bol kedysi bývalý líder HZDS nekorunovaným politickým kráľom Slovenska, tak od začiatku nového milénia stúpala hviezda Roberta Fica, respektíve jeho strany Smer-SD.

Aktuálne má však kariérna krivka súčasného predsedu vlády klesujúcu tendenciu. Tak to aspoň vyplýva z posledného prieskumu agentúry Focus, ktorý si dal spraviť denník SME.

Kým v júni patrila Ficovi v rebríčku popularity pomyselná bronzová priečka so ziskom 36,4 % (sympatie), aktuálny výsledok je 33 %, čo ho odsunulo až na 5. miesto. Šéfa Smeru predbehli opoziční lídri Richard Sulík a Boris Kollár.

Hoci jedným dychom treba dodať, že rozdiely medzi triom Sulík, Kollár, Fico sú minimálne. Predseda vlády stráca na lídra Sme rodina Borisa Kollára 1 percentuálny bod, na Richarda Sulíka dva body.

Na prvých dvoch miestach nedošlo oproti júnu k zmenám. Najsympatickejším politikom pod Tatrami zostáva predseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko (46 %), druhý je jeho koaličný partner Béla Bugár zo strany Most-Híd (41 %).

Zaujímavý je aj pohľad priamo do voličskej „kuchyne“ národniarov, respektíve Mosta-Híd.

Za druhého najsympatickejšieho politika totiž voliči SNS označili práve Bélu Bugára a rovnako postupovali, len v obrátenom garde, aj voliči Bugárovej strany, ktorí za druhého najsympatickejšieho politika označili Andreja Danka. V minulosti vec absolútne neslýchaná!

Bugár a Danko vychádzajú navzájom výborne. Zdroj: TASR 

Čo sa týka samotného Fica, k jeho poklesu mohli prispieť predovšetkým kauza Bašternák, napätý vzťah s prezidentom Andrejom Kiskom, ako aj premiérove útoky smerom k novinárskej obci. 

„Jeho (Ficove) zdroje pre vyššie sympatie sú dosť obmedzené,“ cituje SME politológa Grigorija Mesežnikova, ktorý sa nazdáva, že ako Fico, tak aj najsilnejšia tuzemská partaj sú už skrátka za zenitom.

„Fico už nie je novým politikom ako Danko či Kollár, za poslanca bol prvýkrát zvolený v roku 1992 a jeho pozícia je preto omnoho zložitejšia ako u politických nováčikov,“ uzatvára Mesežnikov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
reklama

Ďalšie články z rubriky

Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

0:55 Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

Dlhé roky vypracúval bezpečnostné stratégie ochrany najvyšších ústavných činiteľov. Osobne ručil a…