Sulík: Minister financií predložil rozpočet, na ktorý nemôže byť hrdý

6. 10. 2017 11:19

Vláda predložila návrh rozpočtu na budúci rok, ktorý je vyšší ako pôvodne plánovaný. Vládny kabinet si neplní ani svoje strednodobé ciele. Presvedčená je o tom opozičná strana SaS.

Sulík: Minister financií predložil rozpočet, na ktorý nemôže byť hrdý
Foto: TASR
Popis: Peter Kažimír

"Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) s hrdosťou predložil rozpočet, ktorý je deficitný a nemá byť preto na čo hrdý. Deficit je dokonca vyšší ako plánovaný, a to napriek tomu, že európska ekonomika rastie. Úroky, ktoré štát platí za verejný dlh, sú historicky najnižšie, kvôli Európskej centrálnej banke, ktorá ich umelo drží na nízkych hodnotách," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii líder SaS Richard Sulík.

Podľa neho tak nízke úročenie dlhu nie je zásluhou súčasnej vlády. "Vďaka týmto dvom faktorom však mohol byť tohtoročný rozpočet už vyrovnaný. Dokonca deficit je vyšší, ako pôvodne Peter Kažimír naplánoval," upozornil Sulík.

Podľa poslanca Eugena Jurzycu si vláda strednodobo neplní svoje sľuby. "Vyplýva z toho, že sa znižuje reputácia štátu, keďže neplníme sľuby a teda môže sa nám predražiť financovanie dlhu. Čo je kľúčové, že vláda pokračuje v plytvaní," uviedol Jurzyca.

Tým, že vláda nevyrovnáva rozpočet verejných financií, tak podľa Jurzycu pokračuje naďalej v plytvaní. "Vlády Roberta Fica verejne neplnia sľuby. Ak prídu zlé časy, tak na ne nebudeme dobre pripravení," tvrdí Jurzyca.

Za negatívne považuje nevyčíslenie vplyvov zavedenia 13. a 14. platov bez odvodov, ako aj oslobodenie dohôd dôchodcov do 200 eur od odvodov. "Toto sú opatrenia, ktoré nemajú vypočítaný vplyv. Rozpočet je v istej časti na vode, keďže nemajú vypočítaný vplyv a môžu deficit zvýšiť. Veľa sme čakali aj od projektu Hodnota za peniaze. Rozpočet je v tomto zmysle sklamaním, lebo sa len na dvoch miestach spomína Hodnota za peniaze," podotkol Jurzyca. Za negatívne považuje aj nárast počtu zamestnancov verejnej správy.

SaS vidí aj medzery vo výbere daní. Poslanec Jozef Rajtár upozornil na rastúcu medzeru vo výbere dane z pridanej hodnoty. "V roku 2014 bola diera v objeme 2,14 miliardy eur, zväčšila sa z roka na rok. V roku 2015 už bola 2,256 miliardy eur. To znamená, že v roku 2014 zavedený tzv. kontrolný výkaz DPH nezafungoval, alebo sa podvody s DPH tak zväčšili, že napriek kontrolnému výkazu sa uskutočňovali vo väčšom rozsahu," upozornil Rajtár.

Ministerstvo financií (MF) SR však za kľúčové považuje to, že deficit sa znižuje a do roku 2020 bude dosiahnuté vyrovnané hospodárenie. "Zo strany opozície ide o každoročne sa opakujúci štandardný politický folklór. Vnímame to ako ich povinnú jazdu, v ktorej opakujú stále tie isté nepodložené argumenty. Pre nás je kľúčové, že deficit sa znižuje a v roku 2020 dosiahneme vyrovnané hospodárenie a že rozpočet je v súlade s požiadavkami Európskej komisie a napĺňa ciele programového vyhlásenia vlády," priblížila hovorkyňa rezortu Alexandra Gogová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čaputová: Vládu s Kotlebom by som vymenovala, z obžalovaného Kisku by som premiéra neurobila...

15:49 Čaputová: Vládu s Kotlebom by som vymenovala, z obžalovaného Kisku by som premiéra neurobila...

Ak ĽSNS vyhrá tohtoročné parlamentné voľby, prezidentka Zuzana Čaputová vstúpi s touto stranou do ro…