Sulík: Kde boli smeráci z východu, keď šiel Jaguar do Nitry?

9. 6. 2019 15:30

Platíme tisíce eur východniarom, aby sa presťahovali na západ a pracovali v automobilke Jaguar. Tej vláda Smeru schválila a vypláca stámiliónové dotácie. Richard Sulík (SaS) kritizoval v nedeľnej relácii TA3 V politike prístup vládnej strany SMER – SD pri príchode strategickej investície v podobe automobilky Jaguar Land Rover.

Sulík: Kde boli smeráci z východu, keď šiel Jaguar do Nitry?
Foto: TASR
Popis: Richard Sulík
reklama

Jaguar mal ísť na východ

Podľa Sulíka sa strana Smer – SD pri príchode automobilky nezachovala, ako sa mala. Pre Slovensko by totiž bolo lepšie, ak by sa stovky miliónov eur použili na východe Slovenska. To sa však nestalo a je otázne, prečo v tom čase neprotestovali predstavitelia vládnej strany z Košíc, že Slovensko zaplatí na dotáciách súkromnému investorovi zo zahraničia vyše 600 miliónov eur.

„Pochádzajú stade nebohý Pavol Paška, minister Peter Žiga, podpredseda vlády pre investície informatizáciu a vtedy dokonca primátor Košíc Richard Raši. A keď sa rozhodovalo o Jaguari, tak zrazu zabudli na to, že sú Košicania,“ kritizuje prístup čelných predstaviteľov strany Smer – SD, ktorí podľa neho vôbec netlačili na to, aby sa veľký zamestnávateľ usadil na východe Slovenska.

Vláda pod vedením Roberta Fica spravila podľa neho katastrofálne rozhodnutie, keď automobilku poslali do Nitry. „Mali im stimuly ponúknuť, len ak by šli na východ Slovenska. Tam, kde je to záujem krajiny. Kde boli vtedy smerácki východniari?“ pýta sa.

Podľa predsedu SaS vládni predstavitelia neustále len rozprávajú, ako bojujú proti regionálnym rozdielom a veľa pre to nerobia. „Skončili sme tak, že Jaguar je na západe a platíme tisíce eur Slovákom z východu, aby sa odtiaľ odsťahovali. A to naďalej prehlbuje regionálne rozdiely.

Ak by šiel investor stavať automobilku k Lučencu, tak by sa aspoň vytvoril skutočne silný tlak na to, aby sa dokončila diaľnica D1, ktorá podľa Roberta Fica mala stáť do roku 2010,“ povedal Sulík.

Už pred príchodom automobilky Jaguar Land Rover bol v Nitre nedostatok pracovnej sily a ďalších robotníkov musela firma zháňať cez agentúry aj v zahraničí. To sa stalo veľkou témou aj predvolebnej kampane na primátora Nitry, keď väčšina kandidátov hodnotila túto investíciu negatívne.

Po podpise zmluvy s Jaguarom Zdroj: TASR

Kandidát pravicových strán (vrátane SaS) a poslanec mestského zastupiteľstva v Nitre Ján Greššo vtedy konštatoval, že automobilka má na mesto v každom smere negatívne dôsledky. „Presne podľa toho, ako boli vyrokované podmienky so štátom zo strany mesta. Či už v oblasti dopravy, výstavby nájomných bytov alebo životného prostredia.

Zo strany štátu šlo do tejto strategickej investície 630 miliónov eur, nula eur do Nitry na riešenie vzniknutých problémov,“ kritizoval v októbri minulého roka Greššo.

Na snímke Ján Greššo ml., kandidát na post primátora mesta Nitra Zdroj: TASR

 

KDH je blízke

Predseda SaS tiež povedal, že jeho strana na súčasnú vlnu spájania strán nenaskočí. „SaS pôjde do volieb sama, to hovoríme dlhodobo a konzistentne. Máme jasne vyprofilovanú programovú ponuku, sme vyzretá strana a sme pripravení ísť do volieb sami,“ znie postoj Richarda Sulíka s tým, že na spájanie a rokovanie o prienikoch v programoch strán bude dosť času po voľbách, keď sa bude dávať dokopy koaličná zmluva.

Sulík je presvedčený, že spoločnú reč nájdu aj s konzervatívnym KDH. Ideovo sú SaS s KDH blízke, rozdielne pohľady majú v kultúrno-etických otázkach. Dôkaz o možnej spolupráci má Sulík aj z obdobia Radičovej vlády, keď KDH ustúpilo z Vatikánskych zmlúv a SaS upustila od zákona o registrovaných partnerstvách.

„Keď bude v KDH vládnuť zdravý rozum, dohoda bude možná. Považujem za taktickú chybu a ukážku politickej nezrelosti, ak si pred voľbami niekto kladie priveľa podmienok. SaS bude mať maximálnu snahu, aby vznikla slušná koalícia,“ povedal.

Bielorusko? Dve bublinky v pohári vody

V súvislosti so zahraničnopolitickou orientáciou Slovenska povedal, že je dobré mať partnerské vzťahy s čo najviac krajinami sveta. Dobrý vzťah podľa neho treba mať aj s Ruskom, najvyšší ústavní činitelia by však mali zvážiť, kedy tam pôjdu a ako sa budú správať.

K oslavám 75. výročia vylodenia v Normandii doplnil, že ak tam nebol predseda vlády, mal tam byť aspoň prezident Andrej Kiska. „Na toto tu je diplomacia. Keď je funkčná, tak ani náznakom k takejto termínovej kolízii nedôjde," povedal na adresu Pellegriniho návštevy v Rusku a neúčasti na oslavách vo Veľkej Británii.

Kritizoval tiež výroky Andreja Danka (SNS) o tom, že Bielorusko je strategickým partnerom Slovenska. „Obchodná bilancia Slovenska s Bieloruskom je na úrovni dvoch promile, to je mizivá obchodná výmena. Bielorusko určite nie je strategický partner, je ním Nemecko. Ako chceme označovať skutočných strategických partnerov, keď takto označíme Bielorusov?“ pýtal sa Sulík v relácii V politike.

Autor: tk

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Facka, ktorú sme si od prírody možno zaslúžili. Nie je dôvod na paniku, hovorí o koronavíruse guvernér NBS

17:14 Facka, ktorú sme si od prírody možno zaslúžili. Nie je dôvod na paniku, hovorí o koronavíruse guvernér NBS

Koronavírus znamená z pohľadu fungovania ekonomiky na Slovensku, v Európe, vo svete negatívne riziko…