Sulík: Aby mohol ostať Kaliňák vo funkcii, musí ostať aj trkvas Plavčan s pripečeným úsmevom a nulovou kontrolou nad svojím ministerstvom

7.8.2017 8:40

Eurofondových 300 miliónov eur, ktoré mali putovať do vedy, je veľmi slušná suma, ktorá mohla pomôcť, aby sa v niektorých oblastiach dostalo Slovensko medzi svetovú špičku. Ibaže to by nesmela vládnuť zlodejská banda pod vedením Roberta Fica, rozhorčuje sa predseda opozičnej SaS Richard Sulík.

Sulík: Aby mohol ostať Kaliňák vo funkcii, musí ostať aj trkvas Plavčan s pripečeným úsmevom a nulovou kontrolou nad svojím ministerstvom
Foto: TASR
Popis: Peter Plavčan

Podľa predsedu liberálov je na Slovensku najvyšší čas vyčistiť chliev. To, ako sa skončila eurofondová výzva, ktorá rezonuje v posledných týždňoch médiami, je podľa neho „také typické slovenské“, píše vo svojom blogu na hnonline.

Aby mohli kradnúť Ficovi ľudia, musí premiér podľa Sulíka dovoliť kradnúť aj tým druhým. „Aby mohol ostať Kaliňák vo funkcii, musí môcť vo funkcii ostať aj Plavčan, ktorý možno ani nie je až taký bohapustý zlodej, len neskutočný trkvas s pripečeným úsmevom a nulovou kontrolou nad svojím ministerstvom,“ vysvetľuje líder SaS.

Na začiatku svojho vládnutia ešte v roku 2007 Fico vyhlásil: „Do troch minút odvolám každého člena vlády, u ktorého sa ukáže iba náznak korupcie a klientelizmu.“ Tieto jeho povestné tri minúty však podľa Sulíkových slov naťahuje na tri svetelné minúty.

A preto sa potom dostávame až do situácií, keď musí zasiahnuť Európska komisia, ktorá nám píše listy, že už keď sa musí zlepenec nažrať, nemal by pritom nahlas mľaskať, myslí si Sulík. „Nuž, ale premiér, ktorý má ruky zviazané braním úplatkov z dotácií pre uhoľné bane, nemá šancu s korupciou čokoľvek urobiť,“ zhodnotil.

Riešením je vyčistiť chliev

Riešením preto podľa neho nie je ďalšia zmena zákonov, ale výmena ľudí. „My nepotrebujeme ďalších bezzubých tigrov ako napríklad protischránkový zákon a ešte komplikovanejšie verejné obstarávanie, ale na špičke zopár ľudí, ktorí si môžu dovoliť konať čestne. Ktorí si môžu dovoliť začať čistiť chliev,“ píše.

Do neba volajúca beztrestnosť pre „našich ľudí“ podľa slov predsedu SaS rozkladá našu spoločnosť. „Aj keď korupcia je v určitej miere v každej spoločnosti, nesmie jej byť tak veľa, že akékoľvek snahy fungovať čestne strácajú zmysel. Preto je zmena práve v tejto oblasti nevyhnutná,“ uviedol. Na kľúčové miesta podľa neho treba „dosadiť ľudí, ktorých dôležitou náplňou práce, i keď zďaleka nie jedinou, bude nič nerobiť – nebrániť čestným vyšetrovateľom vyšetrovať, nebrániť čestným prokurátorom konať, nezametať kauzy pod koberec“.

„Ak bude zopár svíň postavených pred súd, všetky ostatné sa zľaknú,“ zakončil Sulík. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Mediálna bublina, rinčanie zbraní, dobrý krok. Pýtali sme sa politikov na stretnutie Trumpa a Putina. Toto nám povedali Jarjabek, Galko, Paška, Uhrík alebo Krajniak

0:01 Mediálna bublina, rinčanie zbraní, dobrý krok. Pýtali sme sa politikov na stretnutie Trumpa a Putina. Toto nám povedali Jarjabek, Galko, Paška, Uhrík alebo Krajniak

Stretnutie prezidentov Donalda Trumpa a Vladimira Putina sledoval celý svet a slovenskí politici neb…