Súkromie státisícov ľudí je v ohrození. Hrozí, že údaje z bánk budú zneužívané na špehovanie a šikanovanie občanov, varuje Heger

9. 8. 2018 17:00

Ministerstvo financií pod vedením Smeru chce, aby mohol rezort aj finančná správa žiadať od bánk pravidelné zasielanie údajov o pohyboch na účtoch všetkých firiem, živnostníkov, nadácií alebo neziskových organizácií. Hnutie OĽaNO kritizuje časť zákona, ktorý by to umožnil, a tvrdí, že hrozí riziko zneužívania údajov na špehovanie či šikanovanie občanov.

Súkromie státisícov ľudí je v ohrození. Hrozí, že údaje z bánk budú zneužívané na špehovanie a šikanovanie občanov, varuje Heger
Foto: TASR
Popis: Eduard Heger
reklama
V súčasnosti môže finančná správa nahliadať na účty podnikateľov, živnostníkov či neziskoviek pri kontrolách, ale musí na to daňový subjekt upozorniť alebo mať povolenie prokurátora. 
 
Zákon z dielne ministerstva financií o riešení krízových situácií na finančnom trhu by však podľa poslanca Eduarda Hegera (OĽaNO) umožnil daňovým úradom, aby nahliadali na bankové účty bez obmedzení. Zákon je zatiaľ iba v rozporovom konaní. 
 
„Ako to býva zvykom vlád Smeru, tie najproblematickejšie zákony sa zvyknú predkladať počas leta, keď je pozornosť ľudí podstatne nižšia,“ povedal Heger v úvode tlačovky k tejto téme. 
 
OĽaNO ďalej varuje, že v prípade tohto zákona vznikajú obavy o zachovanie bezpečnosti citlivých údajov občanov. „Myslíme si, že hrozí riziko, že sa budú tieto údaje zneužívať na špehovanie, šikanovanie občanov a nepohodlných podnikateľov, ako sme boli v minulosti toho svedkami,“ vyhlásil Heger.
 

Ing. Eduard Heger

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • podpredseda vlády
Poslanec hnutia OĽaNO vyzval na tlačovke ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), aby sa toto ustanovenie vypustilo zo zákona. „Ak chce mať vláda prístup k citlivým údajom, musí mať na to kvalitný kredit, musí si získať dôveru občanov. Vyzývame preto ministra financií, aby tento paragraf z tohto zákona stiahol na prepracovanie, aby nebola ohrozená bezpečnosť citlivých údajov občanov. Cieľom by malo byť zameranie sa na podvodníkov,“ povedal Heger.

Boj proti daňovým podvodom

Ministerstvo opatrenie odôvodnilo tým, že chce zintenzívniť boj proti daňovým únikom. Zlepšiť by sa mohol výber dane z pridanej hodnoty (DPH) či daň z príjmov právnických osôb. OĽaNO však upozorňuje, že štát má už v súčasnosti dostatočné nástroje, aby bojoval proti daňovým podvodom. 
 
„Súčasný výber DPH je veľmi nízky. Sme za to, aby sa podnikali kroky, ktoré zabránia únikom. K tomu má už dnes finančná správa údajov dosť. Má k dispozícii tzv. kontrolný výkaz, ktorý posiela pravidelne každá firma, ktorá je povinná platiť DPH,“ podotkol Heger.
 
O názor na kritizovaný zákon z dielne ministerstva financií požiadali Parlamentné Listy ekonóma Ronalda Ižipa. „Neviem, aký to môže mať vplyv na výber DPH. To, čo je podstatné, je to, že sa pravdepodobne významne naruší ochrana bankových transakcií aj súkromie ľudí,“ povedal Ižip pre PL.sk. 
 
Ekonóm ďalej uviedol, že chápe obavy opozičného hnutia z prípadného narušenia súkromia podnikateľov a živnostníkov, ale dodal, že na vec nemá zatiaľ žiaden vyhranený názor, keďže ide len o pripravované opatrenie a nie je jasné, ako sa premietne do praxe.
 
Ekonóm Ronald Ižip (Zdroj: archív R. Ižipa)
 
Podľa poslanca Hegera má štát k dispozícii daňové priznania, má tiež po vyžiadaní prístup k celému účtovníctvu firiem. „Finančná správa tvrdí, že spomedzi necelých 300 000 firiem, ktoré sú platcami DPH, je rizikových okolo 3300 firiem. Na druhej strane chce mať prístup k ďalším informáciám o 600 000 firmách, pričom dnes nevie poriadne skontrolovať tých 3300. Tu vidíme nesplnenú domácu úlohu,“ tvrdí Heger. Podľa neho buď daniari nevedia s kontrolným výkazom pracovať a dopátrať sa, kde sú úniky, alebo nemajú záujem nájsť tých, ktorí podvody páchajú.
 
Okrem toho vidí OĽaNO pri návrhu aj bezpečnostné riziko. „Finančná správa bude mať prístup ku všetkým transakciám všetkých firiem, ale do styku s týmito firmami prichádzajú občania. Tým pádom bude mať finančná správa prístup ku všetkým transakciám občanov, ktoré robia s danými firmami. Tu vidíme riziko bezpečnosti,“ upozornil Heger.
 
Návrh kritizuje aj SaS, Klub 500, Slovenská obchodná a priemyselná komora či Slovenská banková asociácia. 

Vysvetlenie ministerstva

Rezort financií však upozornil, že údaje bankového tajomstva budú chránené aj daňovým tajomstvom v zmysle zákona o správe daní. „Práca s údajmi bude len v anonymizovanej forme a na vyžiadanie a v odôvodnených prípadoch. Novela rozširuje rozsah poskytovaných informácií už v súčasnosti. Režim práce s osobnými údajmi na MF SR bol konzultovaný aj s Úradom pre ochranu osobných údajov,“ uviedlo ministerstvo. 
 
Inštitút finančnej politiky zase uviedol, že má dlhodobé skúsenosti so spracovaním citlivých dát, najmä daňovým tajomstvom. „Samozrejmosťou je režimové pracovisko, kde práca s citlivými údajmi prebieha v anonymizovanej forme na výpočtovej technike v offline prostredí. Prístup k takýmto údajom je len v odôvodnených prípadoch a pre úzky okruh zamestnancov,“ upozornil IFP. Aj oni návrh odkonzultovali s Úradom pre ochranu osobných údajov.
 
autor: top, TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prešetria sa nahrávky s hlasom Trnku a padne verdikt disciplinárky skoro? Vačok: Vždy záleží na tom, či je skutočný záujem

0:01 Prešetria sa nahrávky s hlasom Trnku a padne verdikt disciplinárky skoro? Vačok: Vždy záleží na tom, či je skutočný záujem

Dobroslav Trnka je stále v riešení disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry SR. Bude totiž treb…