Súdnictvo trápi nedostatok personálu a prieťahy v konaní, tvrdia odborníci

9. 7. 2019 20:12

Problémami slovenskej justície sú prieťahy v konaní a nedostatok personálu a materiálneho zabezpečenia súdov. Podobné problémy majú aj súdy v zahraničí. Informovali o tom v utorok minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd) a predstavitelia CEPEJ (The European Comission for Efficiency of Justice) na tlačovej konferencii.

Súdnictvo trápi nedostatok personálu a prieťahy v konaní, tvrdia odborníci
Foto: TASR
Popis: Edita Pfundtner (Most-Híd)

Ako jeden z úspechov spolupráce CEPEJ uviedol Gál inštitút hosťujúceho sudcu, ktorý schválila Národná rada SR koncom júna.

V rámci neho by hosťujúci sudca zastupoval svojich kolegov na materskej alebo rodičovskej dovolenke a po ich návrate sa presunul na iné miesto ako opäť hosťujúci sudca.

Ďalším nápadom CEPEJ je podľa ministra aj zákon o ukončení niektorých exekučných konaní. Stará exekúcia sa podľa zákona zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie.

Na margo vymenovaných opatrení minister dodal, že do budúcna sa bude musieť pristúpiť v reforme súdnictva k ešte razantnejším krokom.

"Ale na to už asi my mandát nebudeme mať, aby sme zmenili súdnu mapu a zásadne zmenili špecializáciu niektorých súdov," dodal Gál. 

Predseda CEPEJ Georg Stawa sa vyjadril, že problémy s ktorými sa slovenské súdnictvo stretáva, sú aj problémami takmer všetkých štátov strednej Európy.

„Konferencia bola zameraná na reformy posilnenia efektívnosti slovenského súdneho systému a kvality súdov," dodala štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Edita Pfundtner.

"Myslím si, že je legitímne očakávania každého z nás, aby súdny systém vyhovel používateľom súdu bez zbytočných prieťahov a pri zachovaní potrebnej kvality," dodala Pfundtner s tým, že ďalšia spolupráca slovenskej justície s CEPEJ by sa mala týkať manažérskych zručností personálu. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…